Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Pavel Mžourek · 22.10.2007
· Sledovanost: 22340x
· Vytisknuto: 4262x Hodnocení: 5.09/6 (11x) · Odměněn: není
RNDr.Roman Slaboch: Zajímavosti z jihoamerických lokalit akvarijních ryb
Roman do jedné přednášky shrnul informace o nejzajímavějších lokalitách navštívených během několika cest po Jižní Americe. Typické snímky míst byly doplněny parametry vody a přímo na lokalitě pořízeným snímkem většinou živorodé rybky, doplněné často nějakou perličkou z vlastního chovu. Tzv. "endlerky" z Venezuely, které se díky Romanovi rozšířily v nádržích našich akvaristů, jsme konečně mohli vidět na snímku pořízeném u stanoviště i samotné místo odchytu. Mnoho akvaristů možná ví, jak si žijí divoké "gupky" v přirozeném prostředí, ale někteří se konečně dozvěděli, jaké konrkétní extrémní hodnoty vody zde opravdu panují.
Jan Burzanovský: Hledání kolébky cichlid
Honza se natolik zajímal o skaláry, až se dostal k cichlidám a následně k náročné historické vědě. Zopakoval vývoj kontinentů Země před miliony let a nastínil souvislosti s vývojem cihlid i závěry pro současnost. Mohli jsme vidět, jak byla spojena Jižní Amerika s Afrikou i dalšími částmi kontinentů a jak asi vypadala někdy dávno Amazonka a kde by mohla ležet ona kolébka cichlid, které jsme také viděli na několika snímcích zkamenělin.
Během přestávek probíhala i "miniburza". Termotašky byly povinnou výbavou, pro mě až překvapivě, u velkého množství přítomných akvaristů.
Celou akci (příhodnější označení by bylo "setkání") provázela až nezvykle dobrá, přátelská i komunikativní nálada. Zastoupeno bylo mnoho lidí ze známých klubů z Prahy, Plzně, Žďáru, Rychnova, Brna i ze Slovenska. Opominul-li jsem některé lokality, nechť mi odpustí – neznám osobně všechny… přeci jen nás tam bylo asi 70 akvaristů, někteří i s příslušností k několika klubům nejen z různých lokalit/měst, ale i s rozdílným zaměřením.
Blíže popisovat tuto povedenou akci nemá smysl. Kdo nebyl, propásl jedinečnou příležitost poznat a popovídat si s akvaristy opravdu z různých "koutů" nejen naší vlasti a poslechnout si pět zajímavých přednášek, jejichž konkrétní obsah ať zůstane skryt. Třeba si nenecháte ujít příští setkání...
Dovolím si jen jednu menší výtku některým přednášejícím – při přednesu je lepší mluvit k obecenstvu, nikoliv do plátna promítačky. I přes tento drobný nedostatek, který celkové hodnocení změnilo z "1 s hvězdičkou", mě nechává dát na vysvědčení akce "jedničku".
Na shledanou na dalším setkání! (pozor, již 2.11.2007 probíhá přátelské posezení v Praze, přijďte si popovídat, vyměnit informace či přebytky rostlin; detaily sledujte v kalendáři na našich stránkách).
-akce byla velmi příjemná a odborně a naučně bohatá.
-využiji prosím zdejší komentáře k jednomu návrhu, opět jsem nějak moc aktivní - Brňáci: buďme organizovanější,)..viz. diskuze [TEMA:57061].
Pondělí 22.10.2007
peter-trnava
Dobry clanok o krasnej akcii.
Sorex-ovi este raz dakujem za rozsirenie mojej zbierky divokych zivorodiek!
Pondělí 22.10.2007
Valda
Velmi pěkná reportáž z neméně vydařené akce. :)
Pondělí 22.10.2007
Pavel
Honzo, ty jsi sice nemluvil k obecenstvu, ale vzhledem k hlasu jsi byl slyšet dobře (oproti prvním dvoum přednášejícím) ;-)
Pondělí 22.10.2007
mlynar
Odezva potrefené husy k ...:
""" při přednesu je lepší mluvit k obecenstvu, nikoliv do plátna promítačky"""
No jo, kdo by ale měl chuť se dívat při tom na ten můj "ksicht"? A určitě uznáš, že s pytlem na hlavě by projev byl ještě horší, nebo ne? ;o)))