Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 15.2.2008
· Sledovanost: 29126x
· Vytisknuto: 4537x Hodnocení: 5.44/6 (16x) · Odměněn: není
Aneb Průvodce sladkovodním akváriem. Tak zní nový titul dvojice autorů Claus Schaefer a Christel Kasellman. V roce 2005 vyšly v Německu v nakladatelství Ulmer dvě útlé knížky pro akvaristy, jedna o rybách a bezobratlých, jedna o rostlinách. Obě s moderním textem, abecedně řazenými druhy a velmi pěknými fotografiemi. Originální publikace najdeme např. na těchto odkazech:
Čeští čtenáři nyní dostávají do rukou obě knížky v jednom svazku na kvalitním křídovém papíře, v příjemném, téměř kapesním formátu s rozměry 200 x 135 mm (výška x šířka). Kniha v České republice ne náhodou vychází v nakladatelství Granit, jež se specializuje na maloformátové, kapesní atlasy věnované zejména přírodě. Knihu v české verzi nejlépe dohledáte podle ISBN 978-80-7296-057-6.
Claus Schaefer vedl nemalý autorský tým, kde každý z autorů popsal jednu nebo více čeledí. Autorkou části o akvarijních rostlinách, zahrnujících 200 druhů, kultivarů a forem, je nám dobře známá Christel Kasselmann. Přináší přehled o nejoblíbenějších a nejlépe rostoucích rostlinách, které nabízejí odborné obchody (především v Německu), i o druzích, které se kvůli nákladnosti komerčního rozmnožování prodávají jen zřídka, jsou však výbornými akvarijními rostlinami.
Část o akvarijních živočiších obsahuje 255 portrétů rozličných druhů. Najdeme zde známé, běžně chované druhy v našich nádržích, stejně jako méně neobvyklé rarity, které potěší i zkušené akvaristy, jež se specializují na určité skupiny. Pestrý výběr je tvořen 240 druhy ryb, 13 druhy korýšů a 2 druhů měkkýšů.
Jedná se o první českou publikaci, která hovoří o korýších jako rovnoprávných obyvatelích sladkovodních nádrží. V útlé knížce, mající 312 stran nalezneme krevetu jávskou (Ateopsis moluccensis), čtyřcentimetrového ráčka (Cambarellus patzcuarensis), krevetku japonskou (Caricina japonica), australského raka ničivého (Cherax destruktor) – který je ale ve své podstatě v nádrži mírumilovný, raka Cherax sp. aff. papuanus, raka modrého či čtyřlistového (Cherax quadricarinatus), krevetky Macrobrachium assamensis a Macrobrachium lar, Neocaridina sp. "Crystal Red" a Neocaridina sp., raka Allenova (Procambarus alleni) a dalšího blíže nespecifikovaného raka Procambarus sp.
Obsah knihy
Předmluva k českému vydání 7
Akvarijní ryby a bezobratlí 8
Ryba jako taková 9
Jména ryb 11
Čeledi a skupiny 12
Výběr, koupě, přeprava a aklimatizace 19
Vysvětlivky symbolů - živočichové 21
Akvarijní rostliny 192
Než přejdeme k rostlinám 193
Vysvětlivky symbolů – rostliny 193
Rejstřík vědeckých jmen 306
Rejstřík českých jmen 310
Akvarijní ryby a bezobratlí
V první části knihy čtenář najde základy rybí anatomie a vědecké dvouslovné taxonomie, kterou navrhl již v roce 1758 Carle von Linné. Na následujících šesti stránkách jsou základní, stručné, ale velmi výstižné popisy čeledí a skupin ryb, jež byly zařazeny do této publikace. Jsou to tetry, kaprovití, sekavcovití, přísavkovití, mřenky, hlaváčovití, duhovkovití, sumci (pancéřníčkovití, krunýřovití a jiní sumci), halančíci, živorodky, labyrinty, cichlidky, cichlidy a chovatelské rarity. Na konci této části najdeme ještě raky, garnáty a plže.
V další, navazující kapitole se čtenář dozví základní zásady, jak nakupovat nové rybky, na co dávat mimořádnou pozornost při jejich výběru, čeho se vyvarovat nebo se prodávajícího nezapomenou zeptat, jak nové přírůstky bezpečně dopravit do naší nádrže a pochopitelně jak je aklimatizovat před vpuštěním do prostoru jejich budoucího domova.
Ještě než začne v knize přehled živočichů abecedně řazený podle jejich latinského jména, je vysvětlena symbolika, která se používá v atlasové části. Díky ní se dozvíme na první pohled základní informace a zároveň se v atlasu ušetří velmi mnoho místa. V samotném textu popisujícím každého živočicha se taktéž často používají biologické symboly pro samce a samici. Jestliže v textu najdeme jen jeden symbol, hovoří se o singuláru o jednom samci, dva symboly značí pak samce (či samice) v množném čísle.
Na každé dvoustranně knihy nalezneme vždy celkem tři živočichy. Na levé straně je popis, na pravé pak velmi kvalitní fotodokumentace a symboly. V textové části, jež má pevně danou logickou strukturu jsou vždy informace o domovském výskytu, rozdílu mezi pohlavími, podmínky pro péči a chov, rozmnožování – doba, za kterou se potěr líhne a rozplavává, čím jej ideálně krmit. Nechybí ani část, popisující zvláštnosti. Kromě vědeckého, latinského jména je uveden i český název živočicha, pokud existuje.
Je podivuhodné, kolik informací se autorům podařilo stěsnat do tak malého objemu. V autorském kolektivu, popisujícím živočišné druhy, bylo celkem dvanáct osob: Heinz H. Büscher, Fabian Herder, Martin a Peter Hoffmanovi, Wolfgang Ilg, Michael Kempkes, Frank Schäfer, Erik Schiller, Ingo Seidel, Rainer Sonnenberg a Andrea Spreinat. Pochopitelně nechyběl ani vedoucí autor této části knihy Claus Schaefer, který napsal text k americkým cichlidám a některým halančíkům.č.
Knížku jsem si pořídil i přes to, že jí podobných mám doma už ze pár. Vřele doporučuju. Nádherné fotky.
Pátek 29.2.2008
Karel_Zahradka
Díky za info,nikde jsem tu knizku nevidel,zapatram.Vseobecne nemam rad to co se preklada do cestiny,protoze to jsou z 90%podradni(a tedy asi vyhodne lacini) autori,slava ze konecne doslo k prekladu i tech kvalitnich.Zasluzny čin.
Pátek 29.2.2008
Karel_Zahradka
Díky za ingo,nikde jsem tu knizku nevidel,zapatram.Vseobecne nemam rad to co se preklada do cestiny,protoze to jsou z 90%podradni(a tedy asi vyhodne lacini) autori,slava ze konecne doslo k prekladu i tech kvalitnich.Zasluzny čin.
Pondělí 25.2.2008
Luis
Knihu jsem dostal, ikdyž je trochu menší formát než jsem čekal, jsou tam hezké fotky a celkově se zdařila.