Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Libor Šprysl · 5.3.2008
· Sledovanost: 13268x
· Vytisknuto: 2045x Hodnocení: 5.58/6 (20x) · Odměněn: není
Evropská unie je instituce, která leží mnohým v žaludku z různých důvodů. Jistý dogmatismus vyvolává smích, spory i problémy v mnohých odvětvích našeho života. Sporů a problémů je hodně, smíchu už méně. Momentálně se asi hodně lidí otřáslo nad návrhem zákona o omezení chovu chráněných živočichů. Nervozní jsou nejvíce hadaři, želvaři, ovšem dopad zákona je podstatně větší, ač si to ještě hodně lidí neuvědomuje. A to jsem si myslel, že akvaristiky se to tak moc dotýkat nebude.
MŽVP se sice nechalo slyšet, že se jedná především o chov šelem a poloopic. Ovšem především. Příznivci všech plazů už bijí na poplach, protože budou první, jichž se navrhovaný zákon dotkne. A to už dnes se tito chovatelé perou s odbory životního prostředí a Českou inspekcí životního prostředí. Leckteří balancují na hranici zákona.
Mnohé želvy v jejich chovech mají "potíže" s prokázáním původu a tak chovatelé trnou, kdy je kdo udá. A to lze v mnoha případech hovořit o záchovných programech různých druhů plazů, jejichž dovoz k nám ani není možný vzhledem k velmi omezenému výskytu na domovské lokalitě.
Trochu se obávám, že byť oprávněná, nebude petice proti zákonu nic platná. A co je horší, velmi snadno se zákon může dotknout i nás akvaristů. Hodně sumců je již dnes mezi chráněnými živočichy, mnozí se ze své domoviny nesmí vyvážet. Ovšem jsou tu také některé gudejky a další živorodky, z nichž mnohé jsou pravděpodobně živé jen v akvarijních chovech. Zatímco v přírodě mizí, zmizely, nebo se vyskytují jen ve velmi omezených populacích.
A tak se snadno může stát, že EU najde nějaké rybky, jejichž chov v domácích nádržích prostě zakáže, neb jsou vzácné. Neobstojí totiž argumentace, že díky domácím chovům se šetří divokými dovozy devastované divoké populace, či dokonce lze přispět k reintrodukci ohroženého druhu zpět do domoviny. Tato argumentace je totiž alibistickým politikům úplně ukradená. Pochybuji, že premiér naší vlády má akvárium či klec s papouškem a k chovatelství nějaký vztah.
Navzdory podivnému zacházení s různými zákony se dá předpokládat, že zákonodární zaklínači se budou chovat velmi nevyzpytatelně. Lobisté si s nimi dělají, co chtějí - jak je třeba vidět na zákonu "o norování", který je jedním z nejdéle schvalovaných zákonů. Nejhorší je, že zákazy (zákony) jsou vždy zájmovou sférou. Toho či onoho, té či oné skupiny.
S hrůzou si vždy vzpomenu na přednášku Hynka Dařbujána, který nám vyprávěl o tom, jak funguje mechanismus schvalování zákazu dovozu mořských živočichů do zemí EU. Dochází tu k takovým paradoxům, že učité korály, které jsou na jedné lokalitě velmi hojné, se dováží z lokality, kde jsou téměř na vyhynutí a naopak. A rozhoduje o tom jakási komise EU, v níž skuteční odborníci prakticky zastoupení nemají.
Paradoxně v této situaci jsou velkou komplikací v celoevropském rozměru - tedy i u nás - různí zelení ekoaktivisté, kteří se už v mnoha zemích dostali do vlád. Význam mají sice pramalý, ale nedá se bez nich vládnout. Proto jim větší strany v relativně triviálních problémech ustupují. Podle hesla, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, dojde snadno ke schválení naprostých nesmyslů. Pokud dostane zákon o chovu chráněných živočichů ten nejobludnější rozměr, nebude nic platné, že se naši chovatelé naučili rozmnožovat, třeba jako jediní na světě, živočichy, které v přírodě potkáte stěží.
Možná proto také do pražské ZOO dovezli gaviály nyní, protože za rok to třeba půjde těžko. Nechci předjímat ty nejhorší stavy, jen doufám, že kousek zdravého rozumu politikům Pánbůh ráčil zachovati...
Ohodnoťte článek: Pouze pro registrované uživatele.
Napsal jsi to pěkně, Libore.
Bohužel, demokracie je výhodná pro ty, co umí víc řvát, když jim někdo "z ústředí" zorganizuje "stávku", aby vytvořil nátlak na politiky a nebo jedněm pomohl proti těm druhým. Je to všude kolem nás - viz po roce 1998 nastartované obrovské zadlužování státních financí, hrozící kolaps elektroenergetické sítě i státních financí díky nesmyslné státní podpoře (vyvolané "zelenou politikou" EU i hloupostí domácích politiků, kteří to prosadili) výroby a výkupu elektřiny z tzv. "OZE".
To, co se děje kolem "ochrany" vzácných živočichů a rostlin, je psané stejným rukopisem. Vzpomeň si na změny Živnostenského zákona a "legislativní smršť" z období vlád ČSSD, které nadělaly obrovské škody nejenom v akvaristickém oboru, ale zaplevelily náš právní systém obrovským množstvím nesmyslů bezhlavě převzatých z EU a jejich iniciativním rozšířením o českou "přidanou hodnotu" přesně v souladu s Parkinsonovými zákony.
Dnes už je problémem i odjakživa více-méně bezproblémová zásilka odchovaných ryb posílaná poštou nebo vlakem. Jenom kvůli nesmyslným předpisům. O přepravě autem ani nemluvě. :-)
Zelení aktivisté, pro něž už dnes nemám jiné pojmenování, než "zelení magoři" (díky, Karle Schwarzenbergu!), a podobně i "ochranářští" a další aktivisté s ohněm v srdci a prázdnou lebeční dutinou, holt mají hlavní slovo. A třeba v České televizi už je standardně nazývají "ekologové". :-)
Na druhé straně jsem byl před pár lety svědkem případu, kdy obchodník s chovatelskými potřebami koupil své ženě chovající kočky malou opičku, a umístili ji do velké klece pro ptáky ve stylu "tohle máme v obchodě, nauč se tu žít...". Opička v takovém prostředí zahynula na následky poranění při pádu v nevhodném interiéru klece, dlouho se z ní netěšili. Byli však ochotni za ni zaplatit mnohatisícovou částku. Na hloupost tohoto druhu asi nic jiného než zákazy neplatí. Ale ruku na srdce, kdybychom byli důslední, pak by každý, kdo si chce živočicha (obratlovce) pořídit domů, musel prokázat znalosti chovu a potřeb konkrétního druhu. Že je to nesmysl? Je. A neměli bychom to říkat moc nahlas, nebo to někdo v EU prosadí. Začal bych ale u psů a koček. Plošné mezení porodnosti u lidí není pro politiky (ani ty "zelené") příliš populární. ;-)
Středa 19.3.2008
vojtech
to že jsme se dostali svým hamounstvím, pyšností, kšeftem do situace, kdy příroda přestává fungovat je naše lidská zodpovědnost. Institut evropské unie se snaží zachránit co se dá s různými výsledky - nevýsledky. Sedět doma a posmívat se umí každý. Máte svého poslance? tak mu to řekněte. Možná Vás vyslyší předtím, než si přihraje nějakou výhodu.
Navrhněte jiné řešení, jak se pokusit katastrofu zvládnout. Právě chovatelé by měli být tím motorem, jak pomoci a ne, jak se posmívat.
Neděle 9.3.2008
boza
to Reeve: hezky vyjadreno
Sobota 8.3.2008
Karel_Zahradka
Ono je to všechno dost složité a všelijak se prolínají přístupy zelených aktivistů i obchodníků se zvířaty.
Třeba projekt Piaba v Brazilii má heslo-kup rybu,zachráníš strom.Opírá se o filosofii,že indiáni pokus se uživí odchytem a prodejem rybek nebudou vypalovat prales.Je možno se zůčastnit krásných expedic projektu Piaba kdy asi 500 USD z ceny za účast jde na projekt Piaba.Zajisté šlechetné,ale vždy do té doby,než se na tom začne živit příliš mnoho "šikovných"Evropanů.
No a v jednom z posledních čísel Amazonas je článek od pana mortenthalera,mám ho rád,ale v tomto článku už přitvrzuje zcela jmenovitě-není řešením koupit si rybky od českých nabo asijských farem,protože Indiáni pak budou vypalovat pralesy a pěstovat Cocu.A teď si vyberte,co je ochrana přírody a co byznys,když má pam Mortenthaler exportní stanïci v Iquitos.Zdůrazňuji že ho obdivuji,akorát tímhle mě trochu rozhodil.
Pátek 7.3.2008
provokater
ad Plecos - vím o těch opičkách, znám i borce co umí oceloty -možná lépe než zoo- dokonce i domácí hadaři, želváři a ještěrkáři jsou skvělí, ovšem inspekce(ČIŽP)je orgán!