Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 15.9.2010
· Sledovanost: 79100x
· Vytisknuto: 8005x Hodnocení: 5.72/6 (20x) · Odměněn: není
Pavle, a jak prosím Tě lovíš ryby v tomhle "moři"? Já si do 700 l nádrže dal kdysi taky 4 gibbicepse (krunýřovce velkoploutvé), protože jsem je hodně chtěl, neboť mi připadali velice elegantní. No, a za krátkou dobu měli přes 30 cm. A museli ven, i když byli hodní a milí, všem se líbili (mně a rostlinám už ne). Nikdy jsem si nemyslel, jak je složité takovéhle ryby vylovit! Trvalo mi skoro 6 hodin, než jsem je promočený a zcela vyčerpaný udolal (v podstatě jsem z nádrže musel všechno vybrat a pak vrátit zpátky). Co se týče úkrytů a úniků, jsou velmi důmyslní, a v ohrožení i hbití. Předpokládám, že ryby z výstavní nádrže nejsou prodejné. Jinak by jsi musel účtovat cenu ryby plus hodinový čas na její vylovení. Nebo máš nějaký trik? Nechat ryby vyhladovět a oni vplavou sami do sítě? Jak tedy ryby lovíš?
Lovit ryby v tomhle akva je mazec. Přesně jak píšeš - pokud chci něco chytit musí vše z akva ven. Ale i tak není vyhráno, taková arowana se dá dobře chytit na první pokus, jakmile ví, že po ní jdu, tak mám minimálně na půl hodiny o zábavu postaráno a to nemluvě o tetrách nebo cichlách, který lítaj jako blázen a mně pak nic jiného nezbývá než je uštvat a pak snáze chytit.
S tím vyhladověním to moc nejde, tyhle velký ryby jsou chytrý a tak se nenechaj jen tak nalákat na žrádlo. Ryby jsou více méně prodejný, jen s tím, že si je jeden den zákazníci vyberou a já je do druhého dne chytnu. A nebo je dotyčnému objednáme a seženeme jinde. Abych se vrátil k otázce, ryby chytám buď do svázaného čeřenu a nebo rybářskýma podběrákama.
Jsou nějaké speciální taxony ryb, které chcete nabízet zájemcům? Jaká by měla být skladba zde k prodeji nabízených ryb?
Momentálně máme v nabídce zhruba sto třicet druhů ryb, od těch základních, jako jsou tetry, živorodky, malé cichlidky, pancéřníčci a krunýřovci, které by v akvaristice vždy měly být. Směr, kterým bychom se rádi ubírali, jsou zaprvé nanoakvária, to znamená ryby do nanoakvárií, krevety, šneci a potom samozřejmě to, co máme nejradši a to jsou L-sumci a rarity.
Může si zákazník objednat nějaké vzácnější ryby, dokážeš zprostředkovat takovouto službu?
V tom samozřejmě není problém, raritní ryby na objednávku seženeme.
Máš nějakou nabídku, ze které by si zákazník mohl objednat nějakou takovouhle raritku?
Nabídku máme na našich webových stránkách, ale co se týče rarit, tak to funguje tak, že pokud nám někdo napíše, že shání nějakou konkrétní rybu, třeba i samce, samici, jsme schopni tu rybu sehnat. Někdy to může trvat čtrnáct dní, někdy i měsíc, záleží na tom, co přesně zákazník chce. Dnes není problém sehnat téměř jakoukoli rybu, problém je sehnat ji zdravou a v dobrém stavu.
Proto někdy trvá déle, než se rozhodneme, od koho ji objednáme.
Dášo, co pro Tebe především znamená zákazník?
Zákazník? Pro nás je to v první řadě náš partner. Tady platí "Náš zákazník, náš pán" a i když zákazník nemusí mít vždycky pravdu, u nás najde snahu vyhovět a pomoct. Baví nás to. Jsme rádi, když si zákazník pořídí zvíře a je spokojen a zvířeti se daří. To je to, co chceme.
Budeš zákazníkům nabízet nějaké speciální značky či produkty? Máš nějaké preference? Ono zřejmě na určitém prostoru, s určitými prostředky a personálem nelze nabízet úplně všechno (a zároveň vlastně nic …). Jaký je Tvůj názor na určité zaměření, specializaci?
Obávám se, že velmi úzká specializace v dnešní době není možná. Většinou sledujeme trendy, v jedné době byli oblíbení terčovci, teď jsou to nanoakvária a krevety, ale my bychom se chtěli specializovat na L-sumce, které neseženete nikde jinde, ne zcela běžné druhy teter, dravé ryby a ryby do nanoakvárií.
Máme zde například velký výběr zkamenělého dřeva, což je produkt, o kterém se málo ví. Je to dekorace do akvárií, s níž se dají vyrábět úžasné věci v kombinaci s rostlinami, kořeny a písky, nemá vliv na chemismus vody a je stoprocentně přírodní.
Toho zkamenělého dřeva jsem si všiml hned při první návštěvě. Nenechá se pro svou velikost, tvar a "kresbu" přehlédnout. Je to něco kvalitativně úplně jiného, než jsem dosud viděl. Vždycky jsem viděl jen takové malé kousky, kdežto tohle … Můžeš mi říci, čím jsou tyhle parádní kousky unikátní? Určitě bude po nich poptávka. Budete jich mít dost? A jak bys doporučila to kamenné dřevo využít, aby v nádrži co nejlépe vyniklo? Jsou nějaké druhy rostlin a ryb, kterým "jde k pleti"?
Zkamenělé dřevo je ideální přírodní dekorace do akvária. Nemá vliv na chemismus vody, vypadá naprosto přirozeně a můžete a pokud dáte do nádrže jeden či dva kusy, doplníte rostlinami – skvěle vypadají kombinace s Blyxa japonica- tak máte layout jak vyšitý.
My ho tu máme téměř ve všech nádržích a řekla bych, že sluší všem rybám. To dřevo, které jsi tady viděl je skutečně mimořádné a můžu zaručit, že ho bude k prodeji stále dost.
Poskytujete nějakou službu, která není běžně obvyklá?
Ano a v současné době je o ni poměrně zájem. Pokud se zákazníkovi líbí nějaké naše akvárium – co se dekorací, vybavení, rostlin a ryb týče, nabízíme možnost odnést si ho domů.
Sbalíme odpovídající nádrž i s technikou, rostliny, písek, kameny, kořeny, dekorace, přidáme akvarijní vodu s trochou bakterií z našich filtrů a zákazník si ho sestaví doma. Pro ryby doporučujeme zajít až za pár dní. Nanoakvária si u nás už několik zákazníků odneslo domů již zařízená!
Teď trochu odbočím – jak jsi se Ty a Ziky dostali k akvaristice?
Náhodou. Ryby jsem měla doma odjakživa, ale k akvaristice jsem se dostala až když mi známý přinesl domů v pytli třicet sumců. A protože v osmdesátilitrovém akváriu nemohli existovat, pořídila jsem si svou první dvě stě dvacítku, kde jsem udělala hned všechny začátečnické chyby jaké se udělat daly a myslím, že ještě nějaké další.
Následně jsem se začala pídit po informacích a na webu narazila na Zikyho, který mi radil a pomáhal. Založila jsem si další akvárko, pak jsem poznala Zikyho osobně…. A pak jsme dali akvária dohromady a když se nám už nevešla domů, založili jsme si obchod.
Ziky se dostal k akvaristice asi v šesti letech, hlavně díky svému dědovi Janovi, od kterého dostal svou první akvarijní kouli, kterou má dodnes.
Akvaristice naprosto propadl a dodneška tvrdí, že jediná kniha na světě je Mergus atlas akvarijních ryb.
Pak přišla šestistovka, další akvária a v závěru jeho SMĚSKA – což je pracovní název 2500 litrovky… A nakonec vzniklo ZOO Braník.
Jaké jsou Vaše oblíbené ryby a proč?
U mě jsou to určitě sumci, protože jsou zajímaví, atraktivní a taky proto, že to nejsou jednoduché ryby a nemá je úplně každý. Stejně tak i hrotočelci.
Průběžně mě vždycky uchvátí další a další druhy, momentálně vede Pseudomugil furcatus (gavúnek vidloocasý), to je takový malý klenot.
Ziky má nejradši sumce všeho druhu a dravé ryby, protože s nimi není nikdy nuda a hlavně proto, že je zas až tolik lidí nemá. Nejlepší jsou nezvyklé druhy ryb, které tady takřka nikdo nechová. A čím dravější, větší a náročnější, tím lépe.
Pěkný článek
..a velmi dobrá akvaristika..
..už nejezdím jinam nakupovat...
Neděle 26.9.2010
PaDa
Čtivý článek s nádhernými fotkami ryb o nadějné akvaristice - k nedělní kávičce to pravé počtení ;-)
Neděle 19.9.2010
mch.sokolov
super:) Gratuluji!!:-)
Pátek 17.9.2010
Danila
V sobotu má ZOO Braník otevřeno od 11 do 17 hodin a v neděli budou po skončení výstavy v prodeji rostliny a ryby z nádrží v botanické zahradě.
Díky všem za podporu, moc nám to pomáhalo přežít:-)
Středa 15.9.2010
tomas.enderson
Dášo ještě jednou gratuluji i k tomuto článku. Je to super napsaný, a že to není po mluvnické stránce úplně košér, tak to dává tomu článku na čtivosti. :-)