Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Petr Difko · 13.12.2010
· Sledovanost: 41253x
· Vytisknuto: 6757x Hodnocení: 5.69/6 (13x) · Odměněn: není
Raci a jejich chovatelé
Po výzvě od kolegyně Veroniky Koubalové na založení Klubu chovatelů raků, jsme spolu klub založili a stali jsme se součástí Českého svazu chovatelů, základní organizace Praha 4 - Modřany. Jako klub teprve začínáme, ale doufáme, že se naše řady budou rozšiřovat a jednou se tato specializace stane běžnou součástí akvaristiky.
Zároveň se podařilo navázat přátelský kontakt s RNDr. Romanem Slabochem (alias Sorex) jako s jedním z organizátorů výstavy v botanické zahradě na Slupi v Praze. Tak jsme poprvé mohli náš klub prezentovat na veřejnosti. (ČLÁNEK: Botanická zahrada Praha 2010).
Raci a kde je získat
Bohužel sehnat nový druh, který by nebyl předražen, je velice těžké. Ale i sehnat raky jako je Pacifastacus leniusculus a Orconectes limosus, kteří se vyskytují u nás a nejsou chráněni a jejich výskyt je nežádoucí (jsou totiž roznašeči račího moru) je zcela nemožné. Moje domněnka je, že rybáři raky chrání jako celek (nerozlišují druhy) nebo že je pro ně těžké přiznat, že v jejich rybníce (řece) se tenhle druh vyskytuje.
Také jsem zaznamenal, že nedokážou zpravidla rozlišit jednotlivé druhy raků, a to je podle mě velice špatné. Přimlouval bych za lepší proškolení všech rybářů (i sportovních).
Zároveň bych chtěl vás všechny požádat o pomoc s obstaráním již výše dvou druhů zmiňovaných raků. U mě budou použiti jako demonstrativní zvířata pro přednášky pro školy (hlavně se mi jedná o Pacifastacus leniusculus - rak signální, který se vyskytuje v jižních Čechách a na Moravě).
Jak jsem již zmínil, sám i chovám kraby druhu Somanniathelphusa pax. Jedná se o kraby, kteří pocházejí z jižní Asie, které jsem získal od jednoho dovozce ryb. Zdárně se u mne již rozmnožili. Jak mám zjištěno, tak jsem jediný, který tento druh krabů získal a pokouším se dohodnou další dovozy těchto korýšů, ale zároveň je potřeba zjistit i další případné seriózní zájemce o tyto kraby.
mg+:8197]
Přehled chovaných raků
Teď mi na závěr dovolte, abych svůj chov představil:
Procambarus clarkii – rak červený; Procambarus clarkii – rak červený (modrá chovatelská forma); Procambarus clarkii – rak červený (bílá chovatelská forma); Procambarus alleni - rak modrý, také se jedná o vyšlechtěnou formu; Procambarus sp. Marble - rak mramorový (zatím mě známý druh raka, který se množí partenogeneticky, tj.u tohoto druhů raků nejsou nutní samci. Všichni jsou samice, které se množí a jejich potomstvo je zase jen samice. Tento druh množení je znám např. u hmyzu). Cherax quadricarinatus Cambarellus puer Cambarellus montezumae Cambarellus diminutus Cambarellus texanus Pacifastacus leniusculus (rak signální) Orconectes limosus (rak pruhovaný)
Krab: Somanniathelphusa pax
Kdo by měl zájem o členství, tak zde je kontakt na kolegyni Veroniku Koubalovou: grandaiveko@seznam.cz. Zároveň Veronice velmi děkuji za pomoc pří přípravě výstavy raků v pražské Botanické zahradě Na Slupi, kde svými chovanci pomohla rozšířit výstavní kolekci.
Všem přeji krásné chvíle strávené v přítomnosti raků!
Zdravím, před osmi lety, když se ke mě dostali raci označovaní jako Proc. fallax (postupem času označování jako Marble)nebylo všeobecně známo o těchto zvířatech takřka nic. Osobně se snažím o poznání a opakovaný odchov většího množství druhů, jeden odchov považuji spíš za náhodu. V chovu na delší dobu nechávám jen ty druhy, které jsou obchodovatelné, chovaná zvířata si na sebe musí také vydělat.
Rozhodně nenapadám smysl napsání článku, sám jsem ho chápal jako popularizační, nikoliv odborný. Musím kvitovat s povděkem, že se v tomto vašem výtvoru nevyskytují holé nesmysly, jako v mnohých jiných.
Musím také podotknout, že v názvosloví raků a krevet je trochu bordel, ale to je dané živelností rozvoje tohoto oboru akvaristiky. Bohužel k tomuto stavu přispívají také obchodníci a velkoobchodníci se svými importy z Indie, a jihovýchodní asie. S tímto bohužel nelze nic moc dělat.
Úterý 8.2.2011
krab
Děkuji za ohlas.
Můj článek byl napsán jako všeobecná informace o chovu raků a krabů.A ne odborné pojednání o chovu raků.
Zmiňovaný výzkum je mi znám .Pro upřesnění Procambarus sp.Marble byl prokázán i v Itálii a z této lokality je mam ve svém chovu.V nejbližší době bude tato lokalita potvrzena Italskou stranou a uveřejněna v odborných časopisech.
Jinak Procambarus fallax je jiný druh raka a má obě pohlaví.
Jinak u mě se neustále mění chovaní druhy raků a to z důvodu že mam zájem poznat co nejvíce druhů raků vhodných k chovu v akváriích a jejich požadavky na chov .
Chov raků a krevet dohromady je možný ale musíme si uvědomit že raci a krevety si můžou mezi sebou přenášet choroby které můžou mít až fatální dopad na chov, za jistých podmínek se krevety můžou stát i zpestřením potravy pro raky.
K teplotám a požadavky na vodu máte pravdu i já mam prokázáno že raci jsou dosti k teplotě tolerantní( nižší teploty)ale také záleží ( jako u ryb ) z jakého chovu pocházejí .Proto je lepší napsat prostřední teplotní rozmezí než hraničící teploty.
Úterý 8.2.2011
amadeus
Zdravím, docela čtivý článek, některé údaje jsou bohužel dle mých zkušeností trochu zavádějící.
Info: CPO jde držet i množit od teploty 10 stupňů do 26 stupňů. Soužití s druhy Neocaridina a Caridina je bez problémové. Není příliš důležitá plocha dna, ale využitelná plocha akvária (různé zařizovací předměty). Hodnoty vody pro chov CPO (a ostatních Cambarellů)od demineralizované nebo dešťové do 24 stupňů celkové tvrdosti. Čím měkší voda, tím větší problémy se svlékáním především u mladých jedinců.
U Pro. clarkii osobně chovám i formu White (white pearl) a formu Orange.
U Proc. sp. Marble (též fallax nebo Mramor) neexistují samci. V německu proběhl rozsáhlý výzkum a existence samců tohoto druhu byla vyvzácena. Tento druh je velice přizpůsobyvý, je schopen efektivně přežít ve volné přírodě. V německu a švícarsku je několik lokalit s potvrzeným osídlením tímto druhem.
Raky chovám již šest let, krevety čtyři roky, raků mám v tuto chvíli v chovu osm druhů, krevet (včetně variant)12 druhů.
Středa 15.12.2010
krab
U přenosu nemocí jsem měl na mysli, že některé z,,, korýšů jsou odolní k nemocem ale jiní jsou vnímaví .Např.Procambarus a Cherax ( u těchto raků je mít dobré na každý druh jiné nádobíčko).Také záleží jestli máte v chovu již korýše které jste odchoval sám za stejných podmínek, tak se dá použít pouze jedno nádobíčko ( ale já to neudělám).
Já také viděl různé sestavy korýšů ,ale záleží jestli je to někde na výstavě nebo v chovu. Samozřejmě tady neposuzuji nějakou dokrínu ,kdo chce tak si může chovat společně co chce ,jen jsem vyjádřil svůj názor, abych navodil malou pochybnost u chovatelů,, aby se nestalo že do nádrže dají různé druhy korýšů ( např. raky ,kraby krevety pak se budou divit že se jim ztrácejí některé druhy a mě budou psát, že jsem to psal v článku).
U CPO a krevet bych také dodal že v době svlékání může docházet k poranění ( i k likvidaci jak raků tak i krevet - na vlastní oči jsem byl svědkem, kdy paví očka se doslova vrhly na Procambarus clárkii po svleku a nebýt mého zásahu tak by ho zlikvidovaly).
Holt každý chovatel má jiné zkušenosti, ale je potřeba nové zájemce upozornit na možná rizika v soužití různých druhů korýšů a ne prosazovat jeden názor.