Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Rose · 22.4.2005
· Sledovanost: 30139x
· Vytisknuto: 2808x Hodnocení: 5.67/6 (3x) · Odměněn: není
Akvaristický kroužek TETRA ve Žďáru nad Sázavou připravil přednáškové odpoledne se špičkovým odborníkem Ingo Seidelem.
Přednášky proběhly v sobotu 9.4.2005 v rámci výroční členské schůze spolků sdružených v Unii akvaristů ČR – AKVA CZ s mezinárodním setkáním. Žďárský spolek akvaristů zajistil pro samotné přednášky krásný sál Městského úřadu a jako ubytování pro návštěvníky rezervoval hotel Hajčman, který kromě komfortních pokojů a apartmánů nabídl i restauraci s dobrou kuchyní a pivnici s velkým výběrem piva.
Přednáškové odpoledne zahájili v 13:30 předřečníci (kromě předsedy žďárských akvaristů ing. Jaroslava Dvořáka a presidenta AKVA CZ Dr. Vladko Bydžovského již tradičně promluvil i žďárský starosta Mgr. Jaromír Brychta, který podle svých slov každé podobné aktivitě fandí).
První téma Ingo Seidela byly typy biotopů Jižní Ameriky. Kdo očekával vágní opakování informací z knih, byl asi překvapen. S typicky německou důkladností autor probral jednotlivé regiony Jižní Ameriky, ukázal nám fotografie a mapy míst, která osobně navštívil, u každé oblasti komentoval pomocí přehledných tabulek a grafů průměrné teploty vody i vzduchu v průběhu roku, průměrné srážky a kolísání hladiny, vliv těchto faktorů na biologii ryb i na vodní vegetaci, hodnoty vody na zajímavých lokalitách, typické druhy ryb včetně originálních terénních fotografií…
Jednotlivé oblasti autor vybral opravdu šikovně, protože představovaly reprezentativní vzorek lokalit v Jižní Americe od savan až po primární prales.
Pro někoho nezáživné tabulky autor v druhé polovině přednášky vyvážil záběry a informacemi o zajímavých rybkách, často velmi vzácných. Nejpočetněji byly zmiňovány tetry, sumci a cichlidy.
Z teter jsme viděli např. zástupce rodů Leporinus, Nanostomus, Characidium, Jupiaba, Crenuchus, Poecilocharax, vlastnoručně nalovené červené neonky nebo dospělé i mladé, listu se podobající piraně…
Osobní zkušenost udělal autor i s dravými tetrami Hoplias a Acestrorhynchus.
Z mnoha druhů sumců, kteří jsou přednášejícímu asi nejbližší, nám nabídl např. rybky rodu Ancistrus, Peckoltia, Loricaria, Pseudancistrus, Chaetostoma, Hypancistrus, Harttia, anténovce, drobné cizopasné sumečky Trichomycterinae, velmi zajímavá byla i informace o maličkém sumci Scoloplax dolicholophia, který dosahuje v dospělosti jen 20 mm a v období dešťů se ve velkém množství vyskytuje ve spadaném listí při břehu.
Cichlidáře jistě potěšily záběry na domovinu jejich oblíbenců, stejně jako autorovy zkušenosti s rody Geophagus, Biotodoma, Apistogramma, Dicrossus, Biotoecus, Crenicara, Mikrogeophagus… Některé lokality dokonce navštívil autor cíleně kvůli jedinému druhu, jako v případě krásné cichlidky Apistograma elizabethae, kterou nejen hledal, ale i našel, a tak nám mohl poskytnout záběry biotopu, fotky rybek z terénu i z akvária.
V několika případech Ingo Seidel fotil dokonce pod vodou, takže nám zprostředkoval neobvyklý pohled na ryby.