Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Michal Toufar · 8.11.2006
· Sledovanost: 59476x
· Vytisknuto: 6948x Hodnocení: 5.64/6 (14x) · Odměněn: není
6. Nyní už zbývá do těla reaktoru umístit filtrační hmotu (pro zachycení bublinek CO2) a sestavit celek (předtím vše řádně opláchnout), vyzkoušet zda to někde neteče (čerpadlo + hadice + kýbl s vodou), poté nainstalovat do filtračního systému. Já mám reaktor zařazen za filtrem, prochází jím tedy již vyčištěná voda z filtru a reaktor se méně zanáší.
7. Seřídit počet bublinek CO2. Na cca 90 litrů vody v mém akváriu jsem nastavil 1 bublinku za 15 vteřin (po čase jsem dávkování zvýšil na 1 bublinku za 10-13 vteřin). Rozpouštění je stoprocentní a bohatě to stačí.
Oproti předchozímu bublání CO2 přes pískovcový kamínek se zlepšilo hlavně využití CO2 - dříve mi jedna láhev s 0,5 Kg CO2 vydržela čtvrt roku, nyní jsem první doplnění CO2 prováděl až po půl roce. V systému dávkování CO2 nemám zařazen elektromagnetický ventil, bublám 24 hodin denně. Zařazením EMG ventilu by se interval naplnění láhve prodloužil možná až na jeden rok.
8. Údržba – po cca 8 měsících od instalace jsem musel reaktor vyčistit. Filtrační hmota byla stejně jako ve filtru zanesena všem známým mazlavým „blatíčkem“ a proud vody filtrační pěnu v reaktoru posunul ve směru proudu. I tak sice reaktor fungoval, ale už se nedaly počítat bublinky. Proto jsem v rámci rekonstrukce nádrže a čištění filtru provedl i vyčištění reaktoru. Rozebrání proběhlo bez potíží a po opětovném složení vše fungovalo jako předtím (druhé těsnění zmiňované v bodu 5, kterým jsem chtěl nahradit provizorně použité zatěsnění silikonem jsem samozřejmě nachystané neměl).
Závěr
Spokojené užívání a 100% využití CO2 z tlakové láhve, to jsou hlavní přínosy popisovaného reaktoru. Součet nákladů na materiál je 329 Kč (dle zvoleného technického řešení a ceny vstupujících položek, celá sestava se dá vyrobit daleko jednodušeji a levněji, ale zase na úkor pohodlí při případném rozebírání reaktoru), ostatní položky, jako je zpětná klapka, silikon a lepidlo nepočítám, měl jsem je již doma. Kdybych započetl všechno včetně času potřebného pro výrobu, tak by to bylo trochu dražší, ale akvaristika je pro mne koníček a tomu je potřeba občas něco obětovat. Hlavní je, aby to dobře fungovalo, rybám se dobře plavalo a rostliny vypadaly pěkně. A toho jsem docílil.
Letos jsem tento "home made" reaktor odstavil z provozu, po několika úspěšných letech provozu. Začalo prolínat jedno z těsnění a použité plasty trochu zkřehly, zdálo se mi jeho další provozování riskantní.
Reaktor jsem nahradil reaktorem od SERA, který jsem posléze vyměnil za UP Aqua atomizér... Tím jsem doufám, na dalších X let, problematiku rozpouštění CO2 vyřešil...
Středa 2.12.2009
Vyghum
Cítím potřebu po více než tříletém provozování tohoto reaktoru doplnit důležitou informaci.
Použité hadicové rychlospojky jsou primárně určené pro zahradní techniku, na zahradě nějaká ta kapka vody ukáplá ze spoje nehraje roli. Jinak je tomu v domácnosti, kde by prolínající voda z hadic mohla způsobit nepříjemnosti.
Těsnění rychlospojky zajišťuje O-kroužek, který po nějaké době provozu (u mě cca ty zmiňované 3 roky) přestane plnit funkci a voda tudy začíná prolínat. O tom, co by se stalo v případě prasknutí tohoto těsnění radši ani nepřemýšlím...
Doporučuji proto všem, kdo si podobný reaktor vyrobili a použili stejné hadicové rychlospojky, preventivně měnit 1x za dva roky toto těsnění.
Jedná se o O-kroužek 11x2,5 mm.
Jinak prosím ty co si podobnou záležitost vyrobili o komentáře s vašimi zkušenostmi z provozu.
Děkuji.
Středa 9.7.2008
ondrask
ty fotkxy mi nevadí
Sobota 3.2.2007
Vyghum
Myslím, že toto zapojení nevadí, naopak se nedočkáš toho, že ti po čase (až bude molitan obalen nitrifikačními bakteriemi a stane se kluzkým)tento molitan sklouzne v reaktoru ve směru proudu vody na druhý konec reaktoru a znemožní tak počítání bublinek...
Čtvrtek 1.2.2007
meda222
Dobrý večer, asi před 1/2 hodinou jsem dokončil stavbu a zapojení,zde uvedeného reaktoru. Vlivem mé slepoty jsem zapojil reaktor obráceně a to tak, že pouštím bubliny ze spodu(proud vody(výstup z filtru)také. CO2 se zarazí o molitan a voda ho vpodstatě omývá a rozpustí. Nemáte někdo zkušenosti z tímto zapojením, nebo prosím sdělte na to svůj názor. Ktomu pouštění CO2 do vstupu filtru jsem nekde četl (zdá se mi i logické), že pak ve vnítř bují řasa a dále bych mněl strach o nitrifikační bakterie, ale jsem v podstatě začátečník a padesát mi taky není. Předem děkuji za názory a rady. Meda222