Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 8.8.2007
· Sledovanost: 32110x
· Vytisknuto: 4785x Hodnocení: 5.61/6 (18x) · Odměněn: není
"Pod úrovní dna nádrží"
Naše exkurze pokračuje do suterénu nákupní centra, do garáží. Zde v půdorysu obřích akvárií najdeme technologické srdce celého mořského komplexu. Čtyři nevelké místnosti, kde jsou vytvářeny a udržovány správné parametry mořské vody:
- Prostor pro chlazení obou nádrží;
- Prostor pro přípravu nové vody a její dolívání do nádrží;
- Dva identické prostory (místnosti), kde je umístěna samostatná, oddělená filtrace pro každou nádrž.
Průtočná filtrace a úprava vody
Začněme poslední místností ze seznamu. Otevřením dveří se dostaneme do prostředí, připomínajícího městskou úpravnu vody nebo teplárnu či elektrárnu. Nemůžeme si nevšimnout hluku, způsobeného chodem všech těchto technologií. Po zdech a v místnosti jsou všude vzorně vedena a ukotvena umělohmotná potrubí o různých průměrech, zásobující nebo odvádějící vodu z jednotlivých zařízení. Všechna čerpadla, ventily a ostatní prvky jsou vzorně označena, což je nezbytné. Vše čisté a přehledné, takže po chvíli studia lze pochopit funkčnost a poslání jednotlivých prvků.
Každá z nádrží má dva samostatné filtrační okruhy. První pro výkonné mechanické čištění, druhý pro biologickou filtraci. Všechny prvky jsou jištěny a zařízení je konstruováno tak, že za plného provozu je možné odstavit určitou část a požadovanou funkci převést na záložní zdroj. To je umožněno zejména promyšleným způsobem rozvodu vody a možnostmi bypasování.
V pravé části místnosti nalezneme baterii výkonných UV lamp, dvě hlavní cirkulační čerpadla okruhu mechanické filtrace vody a pískový filtr. Ty, jak již bylo zmíněno, tvoří samostatný filtrační okruh. UV lampy jsou předřazeny mechanické filtraci. Pod UV zářením vznikají shluky řas, které jsou zachycovány mechanickým filtrem.
V levé části místnosti a na čelní stěně jsou umístěny komponenty biologické filtrace: čtyři dvoukomorové kolony obsahující nitrační a nitrifikační bakterie (v každé komoře je jeden druh bakterií), výkonný odpěňovač s ionizátorem zvyšujícím jeho výkon, příslušná čerpadla (na snímcích je patrné jejich modré natření), armatury a ventily. Pod kolonami je záchytná nádrž pro vodu druhého filtračního ("biologického") okruhu.
V současné době jsou složitější technologie řízeny a monitorovány počítačem. Ani akvária Galerie Butovice nejsou výjimkou. Na rozvodné skříni (zadní stěna místnosti, mírně vpravo) najdeme dotykový LCD display, pomocí kterého můžeme prohlížet či nastavovat provozní parametry filtračních technologií. Tento obrázek je velmi názorný, protože ukazuje oba nezávislé okruhy. Mechanická filtrace je jednodušší okruh v horní části schématu se dvěma paralelně zapojenými čerpadly P5 a P6, UV lampou a mechanickým filtrem (PSF).
Druhý filtrační okruh je znázorněn přibližně na 2/3 spodní části schématu s následujícím vysvětlením: Px – čerpadlo, OZ – ionizátor, Chiller – chlazení, BT – čtyři biologické dvoukomorové filtrační válce. Ve spodní části obrázku je pak sběrný tank, ve kterém vidíme teplotu vody a redox potenciál v mV. Doporučovaná teplota je 25 stupňů Celsia, 28° C je maximálně přípustná teplota v nádrži, 30° C pak kritická hodnota na hranici života mořských organismů.
Přípravna dolévané vody do nádrže
Opouštíme jednu ze dvou místností, kde dochází k průtočné filtraci vody gigantických nádrží a vstupujeme do další, samostatné místnosti, která je společná pro obě nádrže. Zde je připravována "čerstvá mořská voda".
Připravená voda je pak podle nastavení jednotlivých ventilů přečerpávána do jedné ze dvou nádrží gigantických akvárií. Týdně se zde rozpustí kolem 100 kg mořské soli při přípravě vody na dolévání.
Pro všechny ostatní: V areálu nové "Brumlovky" (Praha 4, Vyskočilova ul., naproti původnímu sídlu Eurotelu, kousek od metra Budějovická)je v přízemí vedle vegetariánské restaurace nově založené mořské reefové akvárium kolem 2 000 l. Odděluje prostor restaurace přízemního koridoru, který je volně přístupný. Chce to nějakou dobu počkat, až se zabydlí. Vypadá to zatím docela pěkně. Klauni, klipky, králíčkovci a další, spousta korálů a nižších živočichů, včetně modré hvězdice O:)
Neděle 12.8.2007
enemy
Sqělý článek Romane. Pohled do zázemí takové expozice mě vždy zajímal. Na Brumlovce je "malé" mořské akvárko také (u vegetariánské restaurace) a vždycky nahlížím, co všechno se dole pod akvárkem schovává. Jednou jsem měl štěstí, a zrovna tam byl člověk, který se o to stará, tak jsem mu tak nenápadně přes rameno nakukoval ;)))