Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 8.8.2007
· Sledovanost: 31963x
· Vytisknuto: 4737x Hodnocení: 5.61/6 (18x) · Odměněn: není
Chlazení nádrží
Ve druhé reportáži, stejně jako v této, bylo konstatováno, že pro mořskou akvaristiku není až tak důležité ohřívání vody (jako v akvaristice sladkovodní), ale její chlazení, které je jedním z kritických aspektů chovu mořských živočichů. Při 30° C může dojít k drastickému k úhynu většiny chovaných exemplářů. Proto je nutno minimalizovat tuto skutečnost efektivním a dostatečně výkonným chladícím zařízením.
Každá z nádrží má svůj vlastní chladící systém, jehož jádro bylo dodáno předním světovým výrobcem chladící a klimatizační techniky, americkou firmou Trane. Toto vše je umístěno v další, samostatné místnosti.
Pozorný čtenář si jistě všiml, že příkon všech čerpadel, klimatizačních jednotek, výbojkového osvětlení a dalších zařízení se pohybuje v řádech desítek kilowatů, a tedy že je kladen vysoký požadavek na dostupnost energetických zdrojů. Zbývá tedy pro uklidnění jen dodat, že Galerie Butovice, a nejen z důvodů chovu mořských živočichů, má pochopitelně své vlastní, diesel agregátové záložní zdroje pro okamžitou výrobu elektřiny v případě výpadku proudu.
Nezbývá již nic jiného než Tomášovi a Patrikovi velmi a z celého srdce poděkovat za jejich neobvyklou vstřícnost a pochopení, věnovaný čas, pozornost a věcné připomínky při přípravě tří článků o mořské akvaristice v Galerii Butovice. Věříme, že mnozí z našich čtenářů se s nimi ještě osobně setkají při dalším vyprávění přímo svým způsobem v neobvyklém, ale nám všem tak blízkém prostředí, kde panuje krása a vládnou biologické i technické zákony a závislosti.
Použitá literatura:
[1] Propagační příručka Obyvatelé našich akvárií, Galerie Butovice, volně dostupná ve stojanech u mořských nádrží
[2] Hynek Dařbujan. Průvodce mořskou faunou a flórou, Studio Press, 2001, 324 str., ISBN 80-902316-0-8
[3] David Alderton, Akvarijní a jezírkové ryby, Knižní klub, 2006, 400 str., ISBN 80-242-1633-7
[4] Dick Mills, Akvarijní mořské ryby, Slovart, 2004, 117 str, ISBN 80-7209-570-6
[5] Wood Elizabeth, Wood Lawson: „Určovací příručka pro potápěče“. Ryby a živočichové korálových útesů. Vydalo nakladatelství Svojtka & Co., 2004, 144 str., ISBN 80-7237-866-X
[6] Pete Harrison, Alex Misiewicz: Rudé Moře. Určovací příručka pro potápěče. Vydalo nakladatelství Svojtka & Co., 2003, 128 str., ISBN 80-7352-159-8
[7] Ewald Lieske, Robert Myers: Ryby korálových útesů – Indopacifik a Karibik, nakladatelství Svojtka &Co., 400 str., 2005, ISBN 80-7352-079-6
Pro všechny ostatní: V areálu nové "Brumlovky" (Praha 4, Vyskočilova ul., naproti původnímu sídlu Eurotelu, kousek od metra Budějovická)je v přízemí vedle vegetariánské restaurace nově založené mořské reefové akvárium kolem 2 000 l. Odděluje prostor restaurace přízemního koridoru, který je volně přístupný. Chce to nějakou dobu počkat, až se zabydlí. Vypadá to zatím docela pěkně. Klauni, klipky, králíčkovci a další, spousta korálů a nižších živočichů, včetně modré hvězdice O:)
Neděle 12.8.2007
enemy
Sqělý článek Romane. Pohled do zázemí takové expozice mě vždy zajímal. Na Brumlovce je "malé" mořské akvárko také (u vegetariánské restaurace) a vždycky nahlížím, co všechno se dole pod akvárkem schovává. Jednou jsem měl štěstí, a zrovna tam byl člověk, který se o to stará, tak jsem mu tak nenápadně přes rameno nakukoval ;)))