Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 27.11.2007
· Sledovanost: 40273x
· Vytisknuto: 9540x Hodnocení: 5.65/6 (23x) · Odměněn: není
Přírodovědecké expozice jsou tematicky zaměřené na místní rakouskou faunu. Samostatným expozičním celkem je pohoří Vysokých Taur, umně skloubené s životem v horských vodách. V Dómu přírody ale najdeme nejenom ryby žijící v bystřinách a horských jezerech, ale i v rybnících či řekách v polohách nižších. Poměrně velká část prostoru je věnován raritním rybářským úlovkům, které jsou nádherně preparované a detailně popsané lokalitami a okolnostmi, při kterých byly uloveny.
Za zmínku určitě stojí i gigantická medvědí jeskyně a sbírky netopýrů – nočních lovců, kde je ukázkově a velmi srozumitelně popsán i znázorněn princip fungování jejich radarů. V jiné části patra zase nalezneme dioramatické ukázky různých způsobů lovu zvířat, vyhledávání jejich stop.
Centrální a největší část celého druhého patra patří teráriím. Zde jsem byl stejně nadšen jako po shlédnutí akvárií o dvě patra níže. Nejenom chovanými exempláři, ale také velmi esteticky provedenými biotopy a úpravami nádrží i terárií, na které je úžasně živý pohled. Všude, kde je to jen trochu možné, je kladen důraz na rovnováhu flóry i fauny - a to v každém výstavním prostoru. Popis akvaristických a teraristických lahůdek si pro svou rozsáhlost necháme ale až do druhého dílu tohoto seriálu.
1. patro
První patro patří především neživému světu – horninám, minerálům, zlatu, drahokamům a fosíliím. Ve vitrínách i v otevřeném prostoru nalezneme gigantické krystaly. Převážná část nálezů sice pochází opět z Rakouska (především Solnohradska), ale najdeme zde i nerosty z jiných částí světa – od Austrálie a Oceánie, Severní a Jižní Ameriky až po ryze českou Příbram.
Velmi zajímavé jsou i prostory věnované geologii, jež opět velmi zdařile graficky znázorňují pohyb kontinentů i tvorbu zemského reliéfu. Mou pozornost uchvátil mechanicko optický model "rozpadu" původního prakontinentu Pangea až na dnešní kontinenty, jak je známe z dnešních map.
Návštěvník otáčí kormidlem časové osy a na světelné tabuli vidí adekvátní časový pohyb všech světadílů, jak se nejprve rozpadají a postupně vzdalují. Pohyb je možný ale nejenom v záporné části časové osy (v minulosti), ale i směrem do budoucnosti, takže můžeme vidět, kam až světadíly doputují za 10, 50, 100, 200 nebo 250 miliónů let!
Součástí prvního patra jsou rozsáhlé sbírky zkamenělin. Návštěvník zde vidí nejenom otisky pravěkých tvorů a rostlin uchovalé v různých horninách, ale i trojrozměrné modely, jak vypadaly ve skutečnosti.
Vše opět nádherně provedeno v panoramatických scenériích, takže si umíme představit nejenom samotného tvora či rostlinu, ale i prostředí, ve kterém žili před mnoha milióny let.
Procházkou po expozici Ze života fosílií dnes ukončíme první část reportáže z rakouského Dómu přírody v Salzburgu. Ve druhém, následujícím a závěrečném pokračování se podíváme za skla nádrží a terárií, jež se nacházejí v přízemí a v druhém patře budovy.
Super clanok nemam co dodat,perfektne spracovany...autor by si zasluzil odmenu:)
Čtvrtek 29.11.2007
DavH
Toto muzeum jsem navstivil v roce 1992 a muzu jen doporucit. Dekuji za pripomenuti.
Čtvrtek 29.11.2007
xDodox
Super reportáž, len môžeme banovať, že sme tam neboli.
Středa 28.11.2007
kajulka
Moc pěkný článek, krásné fotky. Těším se na pokračování a biji se do hlavy, že jsme s manželkou toto muzeum předloni na dovolené v Salzburgu nějak opoměli.
Středa 28.11.2007
jurek
Pěkný článek se zasvěceným výkladem.Už se těším na pokračování:o).