Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jan Burzanovský · 24.5.2010
· Sledovanost: 15875x
· Vytisknuto: 2458x Hodnocení: 5.2/6 (5x) · Odměněn: není
V sobotu, na kterou shodou okolností vyšel v tomto roce první májový den pořádal Český cichlid klub po čtyřech letech svůj v pořadí III. ČCK kongres. Oproti předešlým dvěma kongresům se tato akce s veřejnosti přístupným přednáškovým odpolednem nekonala v lesním hotelu Kouty u Ledče nad Sázavou, ale v prostorách Domu s pečovatelskou službou (DPS) v Úvalech u Prahy.
Místo bylo navrženo záměrně na zimním členském sněmu klubu v prosinci 2009. Úvaly jsou jednak svým umístěním příhodnější a v současné době i pro pořádání takových akcí příznivým místem. Vzhledem k tomu, že město, kam se ČCK se svou akcí tentokrát hodlal uchýlit, letos slaví 710 let od první deklarované zmínky v letopisech o své existenci a ČCK na akci spolupracoval i s místním Úvalským spolkem akvaristů, byla ze strany městských zastupitelů akce brána jako jedna z kulturních veřejných akcí oslav města a výše uvedeným orgánem i dotována v otázce zapůjčení kulturních prostor DPS a odpovídající moderní techniky.
V dopoledních hodinách proběhl vlastní ČCK kongres, kde bylo středobodem jednání kromě programu klubu na letošní rok, probíráno vše potřebné ohledně připravovaného I. Mezinárodního mistrovství skalár, jež Český cichlid klub bude v polovině měsíce září t.r. pořádat za spolupráce spolku Akvárium zal.1899 a Českého klubu chovatelů terčovců.
Odpolední program zahájil starosta města MUDr. J.Šťastný a v krátkém projevu přivítal na území obce tuto aktivitu ČCK. Po starostovi pozdravil přítomné president UAČR - AKVA CZ Profesor MVDr. P. Dvořák, CSc, který předal slovo presidentu Českého cichlid klubu JUDr.V.Protivovi, jenž přivítal jménem klubu všechny přítomné a oficiálně zahájil přednáškové odpoledne.
První přednáška J.Burzanovského pojednávala komplexně o rodu jihoamerických trpasličích cichlidek – Apistogramma. Zabývala se nejen systémem, ve které byly krátce představeny všechny popsané druhy, ale i historií objevování a popisování jednotlivých druhů. Další pojednání se týkalo složitosti a způsobu chovu těchto drobných rybek v našich podmínkách, možností získávání rybek samotných a v závěru přednášky byly představeny i stěžejní atlasy a monografie věnované rodu Apistogramma.
Druhou přednášku pro toto odpoledne si připravil JUDr. Protiva. Jakožto specialista na drobné Tanganické cichlidky využívající ke svému množení šnečí ulity (odtud český název "Ulitníci") v rámci svých zkušeností pohovořil o dobách, kdy u nás v republice začínaly první chovy těchto zajímavých rybek a úskalích, které s jeich chovy a poté odchovy akvaristé u nás zpočátku zažívali. Dále doktor Protiva představil celou skupinu těchto rybek – specialistů, jejich životní podmínky a způsob života v přírodě.
Po ukončení přednášek byla akce oficiálně zakončena, nicméně se někteří účastníci neodebrali k cestě domů, ale k návštěvě pěstírny pokladníka ČCK a předsedy Ú.s.a. M.Kolaříka. Někteří přátelé studovali chované a odchovávané rybky – především čeledi Cichlidae, ostatní zasedli do příjemného altánu na rybníčku plném barevných bazénových ryb k odpolední kávě a rozpravám o všem možném, nejen akvaristickém.