Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Rose · 24.8.2005
· Sledovanost: 32830x
· Vytisknuto: 4556x Hodnocení: 5.67/6 (3x) · Odměněn: není
Každoroční mezinárodní výstava pořádaná plzeňským spolkem akvaristů IRIS se pomalu stává pěknou tradicí. V pořadí již IV. ročník připravili členové spolku za pomoci sponzorských firem o víkendu 19. – 21. 8. 2005. V prosklených prostorách Střední průmyslové školy dopravní na Karlovarské třídě proběhlo vedle výstavy rybek zároveň i Mistrovství Evropy v kategorii Guppy - trio samců (soutěž šlechtěných forem pavích oček), dvě kola z Mistrovství ČR živorodých rybek a mezinárodní soutěž chovatelů bojovnic (Betta splendens).
Velmi pěkně připravená výstava přilákala přes víkend množství návštěvníků, především rodiny s dětmi. V přirozeně upravených akváriích s rostlinami byly k vidění opravdové klenoty,
například štikovci Aplocheilus lineatus (na obrázku přírodní a zlatá forma). Dosahují až 10 cm, pocházejí ze sladkých a brakických vod indického subkontinentu a Srí Lanky. Přestože dokáží být nebezpeční drobnějším rybkám, s většími druhy je lze bez problémů chovat a pro svůj zářivý lesk jsou oblíbenou rybou větších společenských nádrží.
Teprve k večeru, kdy už hlavní nápor návštěvníků pominul, si člověk dokázal udělat představu o rozsáhlém výstavním fundusu plzeňského spolku. Do dálky se táhnoucí třípatrové stojany umožnily díky své kapacitě vystavovat mnoho druhů zajímavých ryb a rostlin.
V Plzni byla tradičně bohatě zastoupena zejména čeleď Cichlidae. Mezi nejpestřejší určitě patřila i krásná chovatelská forma jihoamerické cichlidky druhu Apistogramma cacatuoides s nápadně protaženými paprsky ve hřbetní ploutvi a krvavě rudými skvrnami.
Že bylo co k vidění i ve spodním patře akvárií je ze záběru dostatečně patrné. Návštěvníci si často až po chvíli všimli, že mezi pestrými obyvateli nádrží žijí i drobné a nenápadné, svým chováním však velice zajímavé druhy.
Malá cichlidka Neolamprologus similis žije v africkém jezeře Tanganjika, kde obývá prázdné ulity vodních plžů. Ryby žijí pospolitým způsobem života, s ulitami jsou schopny různě manipulovat, skrývají se v nich při nebezpečí a dokonce se v nich i rozmnožují a pečují o potěr.
V omezené míře byl součástí výstavy i stánkový prodej, především akvarijního krmení, sítěk, sáčků a dalšího nezbytného vybavení pro chov tropických rybek.