Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jan Burzanovský · 29.1.2007
· Sledovanost: 32591x
· Vytisknuto: 6956x Hodnocení: 5.44/6 (18x) · Odměněn: není
Skupina X. – vícepruhé
Skaláry vícepruhé jsou obecně pojmenovány jako zebry. V této skupině jsou zahrnuty opět tři formy. Rybky se u nás objevily zhruba ve stejné době jako zástupci šesté skupiny – leopardi.
Prvním zástupcem je klasická "Zebra" – rybka s více než čtyřmi tmavými vertikálními pruhy, jejichž počet se zpravidla pohybuje od šesti do deseti pruhů. Nejsou však žádnou výjimkou populace s devíti až třinácti užšími pruhy. Opět, tak jako je tomu u rybek čtyřpruhých a leopardů, i u zeber, jsou různé populace světlejší nebo tmavší a podobně je to i u dalšího zástupce této skupiny – u zeber kouřových.
Zebra kouřová je na první pohled černá rybka, při zesvětlení (zhnědnutí) boku těla má patrné tmavší vertikální pruhy.
Třetí zástupce této předposlední skupiny je rybka známá u nás zatím pouze z fotodokumentace některých zahraničních tiskovin - zebra oranžová. Jedná se o vícepruhého jedince s celou plochou těla zbarvenou oranžově.
Skupina XI. – zlaté
V této skupině jsou zastoupeny poslední čtyři zaznamenané barevné formy.
Na prvním místě se zde jedná o klasickou "Zlatou" skaláru, pravděpodobně nejstarší barevnou formu vůbec. Zbarvení těchto všeobecně známých rybek je, myslím, zbytečné popisovat.
Druhé místo této skupiny zaujímá forma "Lutino" - rybky barevně totožné s předchozí formou, s výraznými červenými tečkami až čárkami, a to nejen na celém povrchu těla, ale i na ploutvích.
Třetí zástupce jedenácté skupiny – skalára oranžová je v našich nádržích poměrně vzácnou rybkou. Jedná se o celoplošně žlutě až oranžově zbarvené jedince, někdy bývá tato forma nazývaná též celoplošnou zlatou, v zahraničí existuje i pojmenování Honey (angl.) = medová.
Poslední, čtvrtý zástupce této skupiny je skalára bronzová. Tyto rybky mají též celoplošné zbarvení celého těla. Barva je výrazně oranžová až hnědočervená. Rybky mají podobný kovový lesk, jako již dříve zmíněné skaláry stříbrné, což působí při dobrém nasvícení, jako by byly z bronzu či mědi. Tuto formu jsem u nás též dosud nezaznamenal, je mi známa ze zahraniční dokumentace.
Drobné poznámky na závěr
Dovolte mi ještě několik drobných poznámek na závěr. Skaláry Barrettovy bývají v západní Evropě tu a tam nazývány leopardy. V poslední době se ke mně donesla (zatím neověřeno) zpráva, že se v Holandsku objevila nová barevná forma. Prý se jedná o typicky zlatou skaláru s tmavými ploutvemi.
Kromě výše zmíněných třiatřiceti barevných forem existuje pochopitelně i mnoho populací, které se vyznačují "přechodem" mezi různými formami. Viděl jsem zebry, které měly vertikální pruhy různě prerušované, rybky které vypadaly napůl jako zebry a napůl jako leopardi, rybky, u kterých se jednoznačně nedalo říci, zda-li jde o skaláry mramorové nebo Barrettovy a spoustu různých "špín", které se ani nedaly nijak popsat.
Díky pokusům různých všeumělů jsem viděl i populace od černého páru, kde nebyla jediná černá rybička, ale všechno možné i nemožné. Kromě již zmíněných šesti tvarových mutací ještě nesmím zapomenout na určitou anomálii, která se objevuje u všech možných populací. Jedná se o červené víčko žaberní. Některé rybky ho mohou mít průsvitné nebo dokonce průhledné, a pod ním prosvítají červené žaberní oblouky. Zatímco mnozí naši obchodníci toto považují za vadu, v zahra-ničí bývají mnohde rybky s "Redwedge" (angl.) vyhledávány.
Pterophyllum scalare - skalára amazonská je, jak vidno, velice variabilní rybka a v rukou zručných jihoasijských šlechtitelů (nebot' většina barevných forem vpravdě pochází z jihovýchodní Asie) i velice "tvárný" objekt z rybí říše. Pole působnosti v tomto činění je jistě i nadále otevřené a já jsem přesvědčen, že výše uvedený výčet není ještě zdaleka hoden uzavření. Kvalitní a schopné chovatele ale nenajdete jen v jihovýchodní Asii, nýbrž i u nás. Česká akvaristika již má své dobré jméno i daleko za hranicemi naší země, a tak záleží jen na trpělivosti a umu a není vyloučeno, že některá z budoucích nových barevných forem by nemohla vzejít z pěstíren naší republiky.
to GREENFISH: Kluci chtěli dát jiné fotky (ty původní diáky jsou bohužel dnes už v zoufalém stavu, proto jsou některé obrázky tak modré a rozplizlé), ale vzhledem k tomu, že jde o čistý recyklát - tj. přesná kopie původního článku z AT - jsem se podobným změnám bránil zuby nechty. Jediná vyjímka byla Pavlova fotka altumů v první části a moje fotka v téhle na závěr. Stejně mne v budoucnu čeká rekonstrukce několika těch starých diáků, protože tak pěkné modré duchy, jako jsme fotili tehdy jsem od té doby neviděl, apod...
Úterý 30.1.2007
mlynar
Už to tam je, ale v záplavě dalších příspěvků se to myslím už dostalo o stránku zpátky...
Já bych se fackoval, že jsem si ten foťák nepořídil dříve (ale on tenhle systém digizrcadlovek asi není zas tak starý, že ano?). Co já jsem viděl za ta poslední léta za lahůdky....:o((
Ale nyní se budu snažit to napravit. Díky Radkovi Blaškovi a Vladko Bydžovskému mám perfektně zachyceny všechny soutěžní exponáty. Kolegovi CRAYFISH vděčím za další fotky nádherných zlatohlavých dlouhoploutvých bicolorů. Momentálně po týdnu mohu zodpovědně říci, že mám nafocenou dobrou třetinu DNES mně známých barevných forem. Zrovna dneska jsem byl za jedním kamarádem kousek od Vlašimi a udělal u něho skoro třista obrázků a postupně hodlám navštívit i další známé vč. některých soutěžících z pražského šampionátu.
Člověk je až překvapený, co se i tu a tam někde objeví.
Samozřejmě vím o formách, které se u nás nikdy neobjevily "Kobra", "Oranžová zebra", Honey Koi ( viz šampionát, ale já k nim od svých Barreťťáků už nemám moc daleko) a "Bronzová" ty znám pouze z fotografií.
S pěknými fotkami některých divočáků počítám od svých známých z Anglie a USA, kteří jsou v jejich chovu proti nám tak daleko, jako my v chovu a úspěších s chovatelskými formami.
No a nejpozitivnější zjištění na všem je to, že v současnosti se dostává na světové trhy 90% (pravděpodobně je to číslo i větší) chovatelských forem z ČR. V jihovýchodní Asii jim toho většina pokapala při jedné morové nákaze, takže jejich produkce je mizivá a zbytek jde od německých chovatelů a nejdůležitější na všem je to, že to o nás ve světě vědí.
Proto se nedivte, že jsem při spatření soutěžních exponátů skákal radostí 3,5 m a když jsem zjistil, že s vyjímkou těch oranžových chudáků je vše ostatní z česka, metr jsem přidal!!! :o)))
Úterý 30.1.2007
greenfish
Pokud by jsi mlynari založil nové téma Skaláři a umístil tam fotky těchto skvělých ryb, tak by jsi myslím mnohé z nás potěšil. Některé tvé fotky červenohlavých Barrettů jsem již objevil a mohu jen konstatovat - klobouk dolů. Škoda, že se fotky neobjevily v tomto článku. Určitě, ale není snadné je ke spoustě různých forem sehnat.
Úterý 30.1.2007
mlynar
PS: Já na diskusi už dal minulý týden v tématu o "foťáku pod vodu" fotografii jednoho samce červenohlavého Barretta. Sem fotky vkládat nelze, tak tam mohu otevřít nové téma s jejich fotkami....