Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Lang · 4.11.2007
· Sledovanost: 61477x
· Vytisknuto: 11879x Hodnocení: 5.81/6 (53x) · Odměněn: není
Nádrž a její zařízení
Při volbě velikosti nádrže je třeba vycházet primárně z jejího účelu. Pokud nám jde pouze o odchov rybek, je u těch drobnějších cichlidek minimem pro jeden pár nádrž dlouhá 30 cm s objemem okolo 20-30l (více je samozřejmě výhodou). K dlouhodobému úspěšnému chovu je vhodné použít nádrže s objemem od 60l, nehledě na to, že větší akvárium je samozřejmě stabilnější i z hlediska kvality vody.
Vzhledem k tomu, že jde o ryby, které si vytváří teritoria, je mnohem důležitější plocha dna nádrže než její výška (stačí 30 cm). Pokud chceme chovat cichlidky ve společenské nádrži a kombinovat více druhů, doporučuje se (zjednodušeně řečeno) minimálně 20-30 cm délky akvária na samici a cca 50-80 cm na samce. V případě harémových druhů je poměr samec/samice asi 1/3-4. Dle mého názoru pouze v chovu ve skupině (angl. často jako "Breeding Colony") vynikne jejich sociální chování, které je činí opravdu zajímavými, ale jak píši - limitující je prostor.
Máme-li vybranou nádrž, můžeme pokročit dále. Chovné nádrže jsou často bez substrátu a dekorací - pouze s trubkou či květináči doplněné nějakou rostlinou. Protože nás ale zajímá i dekorativní účel akvária, budeme počítat i s touto jeho funkcí. Na dno použijte spíše jemnější písek. Jednak je to blízké prostředí jejich domoviny a cichlidky v něm velmi rády hrabou (u dostatečně jemných písků je vidět i jeho prosívání přes žábry - nezapře se zde příbuznost s rodem Geophagus) a pak, dostaneme-li se až k vykulení potěru, nehrozí, že zapadne mezi kamínky, kde bohužel často hyne.
V neposlední řadě patří mezi výhody i snadnější čistění nádrže (v hrubém dnu často zůstává nedobytné velké množství detritu), což je v chovu cichlidek poměrně důležité zohlednit. Za každou cenu se snažíme vyvarovat různých vápencových či mramorových drtí, které výrazně zvyšují tvrdost a pH vody.
U všech teritoriálních ryb je třeba co nejvíce opticky rozčlenit plochu dna. Platí zde totiž trochu paradoxní pravidlo, že čím více je zde potencionálních skrýší, tím spíše budou rybky plavat ve volném prostoru. K tomu nám může posloužit přiměřené množství kořenů, větví, listí (včetně např. olšových šišek), kamenů či rostlin. Přestože cichlidky většinou nežijí v prostředí s bujnou podvodní vegetací, rostlinám bychom se určitě vyhýbat neměli. Mimo již zmíněnou dekorativní funkci plní zejména důležitou úlohu v odbourávání dusíkatých látek.
Cichlidky dělíme na ty, které preferují vytírání do dutin (mimo Apistogramma sp. "Maulbrüter" jsou to všechny druhy Apistogramma, dále Pelvicachromis spp. nebo méně známý druh Biotecus). Volně se vytírají druhy Mikrogeophagus, Leatacara, Dicrossus, Crenicara, Anomalochromis thomasi, ale často i např. Nannacara anomala).
Pro druhy vytírající se do dutin je vhodné zajistit dostatečný počet jeskyněk, okolo kterých si samice vytváří svá mikroteritoria. K tomu nám mohou posloužit právě vhodně naaranžované kořeny či kameny (např. břidlice), ale v nouzi např. i běžné květináče. I když osobně dávám přednost spíše skořápkám od kokosových ořechů, které působí přeci jen poněkud přirozeněji, zvláště když je necháme porůst jávským mechem. Ani jejich samotná příprava není nijak náročná - ořechy stačí pouze rozřezat na požadovaný počet částí, důkladně vydlabat kokosovou hmotu a spařit horkou vodou.
TIP: přiložte květináč či kokos k boční stěně - budete tak moci sledovat starostlivou samičku v péči o jikry i vykulený potěr
Co se týká rostlin, tak dobrou zprávou je, že cichlidky je v naprosté většině neničí (chtěl jsem napsat "v žádném případě", ale na jednom fóru jsem viděl fotky kytek údajně okousaných pestřenci červenými - já osobně jsem se s tím ale nikdy nesetkal). Při jejich volbě je jen na vás, zda chcete vytvořit striktně biotopní akvárium (dle mého názoru téměř nemožné) nebo využijete ty rostliny z celého světa, kterým vyhovují obdobné životní podmínky.
Použijte spíše stínomilné rostliny, protože přesvětlené nádrže cichlidky zbytečně stresují - z toho pohledu je vhodné případně využít plovoucích rostlin, což však množství světla ve vodním sloupci dále snižuje. Zaměřte se proto na méně náročné rostliny jako je např. většina druhů Microsorium, Anubias, dále některé druhy Echinodorus, Cryptocoryne, nebo Vesicularia dubyana či Bolbitis heudelotii.
Voda
Většina cichlidek vyžaduje pro chov a zejména úspěšný odchov měkkou a kyselou vodu. Mezi čestné výjimky patří Ap. borellii, Ap. cacatuoides, Ap. commbrae, Ap. steindachneri nebo Ap. trifasciata; z ostatních cichlidek jsou odolnější např. Pelvicachromis pulcher, Mikrogeophagus altispinosus, Nannacara anomala nebo Laetacara curviceps. Uvedené cichlidky lze odchovat i ve slabě alkalické (pH<7.5) a středně tvrdé vodě (dGH°<10).
Kdybych měl ale zobecnit (jakkoliv to nedělám rád), tak pro bezproblémový chov cichlidek by měly plně vyhovovat následující hodnoty vody - teplota 25-26°C, pH 6,5-7, celková tvrdost okolo 5°dGH a uhličitanová tvrdost okolo 3°dKH. U rybek černých vod je pro snížení pH ideální přidat do nádrže přiměřené množství rašeliny nebo třeba listů mandlovníku - Terminalia catappa (do filtru či např. v punčoše přímo do akvária). Nejenže tím okyselíme a současně změkčíme vodu, ale ještě přidáme prospěšné huminy a další látky (např. působící protiplísňově atd).
U některých druhů to může být právě rašelina, která nám přivede naše ryby do tření (stejně tak jako přidání chladnější a měkké vody při její pravidelné výměně, což pro rybky navozuje období dešťů). Nižší teploty až k 20°C po určitou dobu snáší Ap. borellii a Ap. commbrae, protože tyto druhy pocházejí až ze subtropických oblastí Jižní Ameriky. Teplejší vodu lze naopak doporučit po dobu vývoje embryí a larev, protože ho to výrazně urychlí a tím zkrátíme citlivou fázi života rybek. Jinak teplotu bezdůvodně nezvyšujeme, protože tím bychom cichlidkám zbytečně snižovali délku života.
Vzhledem k tomu, že jsou citlivé na množství dusíkatých látek, je třeba zajistit účinnou filtraci spojenou s pravidelnými týdenními výměnami vody (okolo 1/5 čistého objemu nádrže týdně) - pokud máme možnost a chuť měnit menší množství vody častěji, tím lépe. Mějme na paměti, že výkonný filtr se automaticky nerovná vysoký průtok filtru - cichlidky navíc nevyhledávají silný proud, takže bohatě stačí výměna objemu nádrže za hodinu.
Skvely clanek. Mam ve sve 'Amazonii' par agasizek a par viejit a dozvedel sem se spoustu novych a uzitecnych informaci.
Pondělí 12.10.2009
Jrk
Skvělý článek, velice se mi líbí - velmi mi rozšířil obzory o chovu těchto rybek. Díky za něj!
Pondělí 24.3.2008
jenek
Super článek,kakadu jsem si pořídil na nový rok a už se vytřely, takže se tento článek hodí.Plánuji další akva a asi s Apistogramma macmasteri red mask a chtěl jsem se zeptat jestli jim bude stačit 50x25x30 dxšxv
Předem děkuji
Čtvrtek 31.1.2008
vari
paráda
Sobota 22.12.2007
lubo68
Velmi dobrý článok.Chcelo by to viac takýchto chovatelov ktorý sa podelia o svoje skusenosti.