Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Jan Burzanovský · 3.12.2007
· Sledovanost: 29241x
· Vytisknuto: 3136x Hodnocení: 5.73/6 (16x) · Odměněn: není
Možná budete překvapeni, jakými cestami osudu se ubírala životní dráha tohoto dnes největšího odborníka na západoafrické cichlidky, ale je to přímo ukázkový příklad, kam až může člověk dojít díky svému hobby. Anton Lamboj se narodil v roce 1956 a je, byť se nám jakkoliv jeho příjmení může zdát původem ze Slovensko – Maďarského pomezí, alespoň podle jeho vlastních slov, čistě a jen rodilým rakušanem.
První akvárium mu rodiče pořídili v deseti letech a tropické rybky a jejich život jej rázem uchvátily. Jak tomu u člověka bývá, akvaristika nebyla jediným koníčkem mladého Lamboje, tou druhou vášní se staly železnice a po ukončení základního vzdělání se vyučil u Rakouských drah, kde hned po vyučení vstoupil do pracovního procesu. Jak postupně dospíval, zájem o akvarijní rybky získával svoji váhu, A.Lamboj si začal doplňovat další vzdělání.
Někdy okolo roku 1980 se staly jeho specializací právě západoafričtí cichlidovití a vše, co s touto skupinou rybek nějak souviselo. Tento zájem nakonec vyvrcholil v roce 1988 jeho nástupem ke studiu na Vídeňské universitě. V roce 1993 udělal mistrovskou zkoušku a v roce 1997 svá studia završil rigorosem s titulem Ph.D. v oboru ichtyologie. Veškerá studia zvládl při svém zaměstnání u drah.
V roce 1998 odchází od rakouských železnic (přesto všechno má své minulé řemeslo do dneška rád a kdykoliv někam vyjíždí ať již po Rakousku nebo Evropě, dává vždy cestování vlakem přednost předevšemi ostatními dopravními prostředky) a stává se řádným vyučujícím oboru biologie ryb na Vídeňské universitě. Západní Afriku navštívil více než třináctkrát (toto číslo je uvedeno v jeho krátkém životopise na zadní straně obálky knihy – v posledních třech letech tam byl nejméně ještě jednou). Jinak pro další doplnění informací. A. Lamboj publikoval více než sto odborných článků a prací o rybách západní Afriky, ovládá šest jazyků a předmět této recenze je jeho druhou knihou.
Anglickou verzi knihy o cichlidách západní Afriky, která je v mém vlastnictví mohu směle považovat za stejný originál jakým je verze německá - Die Cichliden des westlichen Afrikas, neboť obě jazykové verze vyšly ze stejného nakladatelského domu ve stejný čas souběžně. Více než dvěstěpadesátistránková publikace velikosti B5 je vydaná v alespoň dle mého názoru exklusivní formě – tj. tvrdé laminované desky, kvalitní křídový papír v dostatečné gramáži, kvalitní vazba.
Knihu vydalo nakladatelství Birgit Schmettkamp Verlag v Bornheimu, Německo v létě roku 2004 (přesné datum není uvedeno). To vše se dozvíme na str. 4, kde nalezneme tiráž knihy – jejího prvního, dosud jediného vydání.
Na stranách 5 a 6 najdeme velmi přehledný obsah díla a na straně 7 je pak jednoduchá mapa západní Afriky – resp oblasti Guinejského zálivu, kde leží rovníkové oblasti hlavního výskytu cichlidek. Strany 8 a 9 jsou věnovány autorovu úvodu s poděkováním a výčtem všech, kteří se na spolupráci na tomto dílu nějakým způsobem podíleli, vyzdvižena je zde spolupráce s Birgit a Wernerem Schmettkampovými, kteří se plně postarali o realizaci knihy; Otto Gartnerem, jenž věnoval Lambojovi své léta sbírané materiály o Pelvicachromis taeniatus, dále je zde pár samostatných řádek věnovaných ještě dalším několika přátelům, jejichž podíl na této knize byl nějakým způsobem zásadní. Kniha je dle závěru tohoto úvodníku věnována jeho paní a dceři za to, že si jej doma během práce na ní mnoho neužily.
Na straně 9 krom několika dokumentačních fotografií neafrických“ cichlidovitých najdeme fylogenetický strom afrických cichlidovitých. Stranou 11 pak začíná kapitola první nazvaná přímo: "Několik komentářů k systematice západoafrických cichlidovitých".
Strany 13 – 18 jsou věnovány biotopům dané lokality s patřičným fotodoprovodem a tabulkou základních parametrů vody v jednotlivých regionech západní Afriky (str.16). Strany 19 a 20 obsahují krátkou kapitolku o cichlidách západní a střední Afriky chovaných v akváriích.
Po úvodních kapitolách následuje poslední – hlavní čtvrtá kapitola (str. 21 – 238) s celým komplexem západoafrických cichlidovitých. Na prvním místě zde nalezneme tabulku základního rozdělení západoafrických cichlidovitých, vytvořenou podle nejnovější Lambojovy revize.
Ona to není knížka pro "chovatele" ve smyslu nějakých návodů, ale spíš odborná záležitost. No a jinak se všechny tyhle rybky třou jak napovel podle jedné šablony, stačí vědět jen pár drobností - zase se jedná jen o věci povšechně obecné.
Měkká voda, jeskyňka, některé Nanochromisky a pár dalších specialitech potřebují nízké pH. To je ale všechno, víc není třeba. Já myslím, že tenhle základ tam možná někde v úvodních statích i bude.
Pátek 7.3.2008
langosh
Na zahraničních webech se vůči této knize ve větší míře objevují pouze dvě výtky -
1) poměrně vysoká cena
2) obsahuje příliš mnoho krásných ryb, které nemáte v reále téměř žádnou šanci získat ;-).
Já myslím, že první výhrada zcela padla, protože v dnešní době se dá publikace bez problémů sehnat za cenu okolo 20 € (např. já jsem jí z Amazonu i s dopravou získal za 26,71 €, což je opravdu „za hubičku“). To jenom, aby případné zájemce cena, kterou uvedl Honza v článku rovnou neodradila...:-)
Já osobně bych na knížce vyzdvihl hlavně množství excelentních fotografie, které se skutečně nevidí příliš často. Co mi naopak možná trochu chybí, je podrobnější popis chovu/odchovu jednotlivých druhů...
Roman:)
Úterý 29.1.2008
doml
víc takových článků
Středa 12.12.2007
mlynar
to PLZAK: Jakpak by ne, dr. Lamboj to přeložil do angličtiny sám a obě verze vycházely současně.