Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 4.9.2008
· Sledovanost: 31148x
· Vytisknuto: 5478x Hodnocení: 6/6 (19x) · Odměněn: není
Návštěvou egyptského Rudého moře v oblasti korálových útesů Sharm el Sheikh jsem si splnil svůj dávný sen. V osmdesátých letech teď už minulého století jsem se coby gymnazista aktivně potápěl ve Svazarmu. Studium v zahraničí, pracovní povinnosti a spousta jiných osobních i profesních "vyšších" zájmů mne neumožnily dále pokračovat v tomto úžasném sportu.
Po dvacetileté přestávce jsem vyrazil loni koncem října, kdy v Praze začalo ne zrovna vlídné počasí, do teplé oblasti Rudého moře. Měl jsem tehdy jediné přání: změnit prostředí, v teple načerpat novou energii, odpočinout si a aspoň na pár dní (bohužel jen 8 – více mi rozběhnutý projekt v práci nedovolil) zapomenout na uspěchaný každodenní shon povinností v práci i občanském životě.
V cestovní kanceláři jsem chtěl jako každý zájezd do Hurghady, ale protože jsem přišel sotva deset dní před odletem - pochopitelně bylo vyprodáno. Naštěstí! Znalý průvodce holdující potápění mi ale poradil, abych, pokud chci vidět živý a ještě turisty ne příliš devastovaný svět pod vodní hladinou, zamířil od Hurghady značně na sever - do Akabského zálivu, který odděluje Sinajský poloostrov od Saudské Arábie.
Zde na východním pobřeží Sinaje leží vyhlášené potápěčské lokality Sharm el Sheikh, Dahab, Nuweiba a úplně na severu izraelský Eliat. Během posledních 5-7 let zde vyrostla nová luxusní turistická střediska, kde kromě několika výletů do pouště, na horu Sinaj či do šíleně vzdálené Káhiry lze čas trávit především u vody a pod její hladinou.
Z uvedených lokalit jsem zvolil nejjižnější Sharm el-Sheikh (http://en.wikipedia.org/... ), od kterého se ještě jižněji rozkládá podmořská i pobřežní přírodní rezervace Ras Mohammed National Park (http://en.wikipedia.org/... ), bující rozmanitým životem plným nejrůznějších živočišných a rostlinných druhů. Mys Ras Mohamed, od kterého vlastně začíná Arabský záliv, je omýván velmi silnými mořskými povrchovými i hlubinnými proudy, jež přinášejí obrovské množství životadárného planktonu směrem od jihu Rudého moře. Tam kde je potrava, tam to žije. V plném smyslu slova na každé úrovni potravního řetězce.
Proč je Rudé moře nazýváno rudým?
Původní název Rudé moře je znám již z dob Herodota, pět století před naším letopočtem. Není nikterak doloženo, jak název vlastně vznikl. Slovutní řečtí historikové se odvolávají na původní název Eritrejské moře. Přídavné jméno eritrejský v řečtině znamená rudý a podle legend vzniklo od mytického krále Erytrose.
Vědečtější odůvodnění uvádí, že barva Rudého moře je v některých oblastech dána mimořádným výskytem přemnožené rudé řasy Trischodesmium erythraeum (http://microbewiki.kenyon.edu/... ) ve specifických podmínkách. Tento výskyt není však v současné době tak častý.
Nejpravděpodobnější verzí vzniku jména je rudě zbarvené pobřeží Rudého moře, jehož primární příčinou je vysoký obsah oxidů železa v horninách.
Konečně na místě
Po pětihodinovém letu z Prahy přistáváme na novém mezinárodním letišti v Sharm el Sheikhu, které je po letišti káhirském druhým největším egyptským vzdušným přístavem. Teplo a pomalý, nikam nepospíchající až ignorantský klid místních úředníků napovídá, jak bude vypadat tempo nadcházejících dní naší dovolené. Do pasu dostáváme nezbytné vízum pro pobyt, k tomu platíme dolarový poplatek a jsme z dosahu letiště.
Další kontroly nás čekají před vstupem do hotelového areálu, kdy musíme my i naše zavazadla projít bezpečnostním detekčním rámem, zda nepřinášíme výbušninu. Před recepcí stojí ozbrojená cizinecká policie se samopaly. Účely těchto kontrol mají svůj hluboký smysl, protože právě v Sharm el Sheikhu před několika málo lety došlo k jednomu z nejbrutálnějších teroristických útoků, při kterých zahynuly nebo byly zraněny desítky zahraničních turistů - http://en.wikipedia.org/... .
Moc hezké, prostě paráda! Člověk by si hned objednal zájezd!!:-))
Pondělí 22.9.2008
honzajs
Tak jsem si taky trochu zavzpomínal na Ras Mohamed, kde jsem měl tu možnost se se svou přítelkyní taky potápět. Nicméně jsme byli ubytováni ve výše zmíněném Dahabu, kde bylo potápění taky úžasné. Jak psal sollik je to zážitek na celý život. Příští rok chceme jet znova...
Středa 17.9.2008
sollik
Gratuluji !!! Pěkně napsaný článek a super fotky !!! Měl jsem tu čest šnorchlovat v Sharmu před 2-ma léty a je to zážitek na celý život. Jen jako suchozemci mi nedělal dobře pohled na druhou stranu od útesu, do té hluboké modré díry. Zvlášť poté, co jsem odplaval dál než běžně turisté plavali a tam jsem se potal s murénou. Vyjela ze své díry a nevím kdo se lekl víc, ale já to okamžitě otočil zpět a ona to střihla podél útesu do hloubky. Ale stálo to za to. Nafotil jsem 3 jednorázové foťáky a fotky taky celkem vyšly. V Egyptě to "opravdu žije". Šnorchloval jsem i na Djerbě a včera jsme přiletěli z Kosu (Řecko). Tam i tam je to ale slabé. Pro akvaristu - nepotápěče jedině Rudé moře.
Pátek 5.9.2008
mch.sokolov
super,nádhera:)velice dobrá práce!
Pátek 5.9.2008
Karel_Zahradka
Romane potěšils mě,úplně stejné výjevy jsem měl možnost pozorovat přímo v Akabě v roce (hrůza jak to letí) 1981,tenkrát jsem byl z toho tak vedle,že jsem zůstal ve vodě tak dlouho,až se do mě v tom vedru dala naprosto nezvládnutelná zimnice,když jsem stále nahlas cvakal zuby ještě dalších deset minut na sluníčku,tak mě místní zahrabali do horkého písku,teprve pak to přešlo :-)
Fotky jsou parádní,to bych netušil že těma krabičkama to jde.