Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Honzejk · 17.10.2010
· Sledovanost: 27789x
· Vytisknuto: 3617x Hodnocení: 5.67/6 (3x) · Odměněn: není
Když dva dělají totéž, nemusí to být stejné. Více očí více vidí, více hlav více ví. Již několikráte jsme zkoušeli napsat nějakou tu reportáž dvěma pery. Této tradici zůstaneme věrní i letos při popisování jako vždy velkolepé rychnovské akvaristické akce, která je nedílnou součástí moderní české akvaristiky. Vzpomeňme na nedávno proběhlou akci v podání našich dvou reportérů – Jana Burzanovského (Mlynář) a Martina Honzejka (Tomas.Enderson), kteří své psané slovo doplnili svými fotografiemi.
Jan Burzanovský
Rok od minulého září utekl rychleji než ona pomyslná voda a máme – či dnes, ve chvíli zveřejnění tohoto reportu bych měl napsat ... jsme měli - na programu tradiční, tentokrát již 34. výstavu a setkání akvaristů v Rychnově nad Kněžnou. Termín tradiční je zde vskutku plně na místě. Jistě, v posledních dvou dekádách u nás zakotvilo svá "tradična" více akvaristických veřejných akcí. Tyto tradice nemají však delší periody trvání než maximálně do patnácti let. Rychnov je v tomhle nedostižnou výjimkou, neboť vůbec první akvaristická výstava se v metropoli Orlických hor konala v r. 1976.
Pořádající organizací byl tenkrát "zájmový kroužek ROH" při automobilové továrně AZNP Škoda v Kvasinách. V roce 1977 byl sice relativní "klid zbraní", ale od roku 1978 pak připravují akvaristé z Rychnovska výstavy pravidelně každý rok již pod hlavičkou tehdy nově založeného akvaristického spolku - odborové organizace ČSCHDZ (dnes ČSCH). V tomto desetiletí se mohou tyto největší všeobecné výstavy tropických rybek, o jakých jsem kdy slyšel či viděl tedy pyšnit několika pěknými kulatými výročími. Mám na mysli pořadí výstav – 30. a 33. a v roce 2008 velkoryse pojaté oslavy kulatých narozenin jednoho ze zakladatelů rychnovského spolku - pana Josefa Ešpandra, který oslavil nejen v kruhu rodinném, ale i v kruhu svých přátel ve spolku, své sedmdesáté páté narozeniny, v čemž byla samozřejmě zohledněna i patřičná následující akce. Ostatně další kulatiny zde budeme mít již příští rok – výstava bude v pořadí třicátá pátá.
Tak, jak jsme tomu zvyklí, do Rychnova se sjíždějí přátelé akvaristé z celé České, ale i Slovenské republiky. Pravidelně zde můžeme potkávat i akvaristy z Německa, ze spřáteleného spolku z Hoyerswerdy, ale také pány Arndta a Endeho, které myslím již ani netřeba představovat. Kdo byl pozorný, mohl zde jak jinak uslyšet také polštinu...
Doprovodný prodej se konal opět jako vloni na venkovní zahradě Domu chovatelů, kde vzniklo akvatržiště pod obřími bílými stany, které spolek vzhledem k pozitivním zkušenostem z minulé akce pro tyto účely zakoupil. Ve stáncích dominovali zejména tradiční prodejci (Sýkorovi, Koblasovi, Suchánkovi, M.Eisenvort, aj.), bez kterých si nejen Rychnov člověk dnes už ani nedovede představit. Vedle stanů se skvěl stánek s perníkovými výrobky a v přízemní vstupní chodbě pak své produkty nabízela znovuobnovená firma Aquar.
Tak jako každý rok, také letos jsem zaznamenal několik změn a novinek. Nevím, nakolik si toho kdo ze stálých abonentů rychnovských výstav povšiml, ale letos po mnoha a mnoha letech se udála radikální změna rozmístění expozic. Ty nebyly uspořádány tak, jak jsme tomu až do loňska bývali zvyklí – dle geografických oblastí výskytu, ale podle skupin jednotlivých čeledí. Mne to doslova uhodilo do očí, sotva jsem vstoupil na obvyklý počátek expozice, do dolního sálu a hned v prvních výstavních nádržích zpozoroval ke svému údivu zástupce nikoliv jihoamerických rybek, ale asijská dánia a čichavce, se kterými sousedily nádrže s drobnými jihoamerickými tetřičkami. Novinkou bylo i průčelní akvárium ve výklenku naproti vstupu, ve kterém pánové Michera a Rybka představili studenovodní ryby žijící v našich vodách. Nechyběl ani klasický kapr.
Dolní výstavní sál dále skýtal pohled na bohatou expozici duhovek, několik druhů droboučkých razborek, mřenky, poskytnuté stálým partnerem rychnovských, dřítečskou společností Profi-Aquarium. Okruh dolního sálu pak uzavíralo dlouhé akvárium s několika chovatelskými formami Pterophyllum scalare. Střední partii sálu mimo jiné vévodily nádrže se třemi druhy jihoamerických trnuch a kaskádovitá expozice barevných karasů.
Horní sál pak představoval série nádrží s mnoha krunýřovci i dalšími sumcovitými, trpasličími cichlidkami, expozicemi afrických cichlid z propadlinových jezer, halančíků, dovozových samců Betta splendens vybraných opět firmou Profi-Aquarium, několik raků a rozsáhlou expozici různých živorodek, mezi nimiž nechyběly ani vzácné skvosty od jednoho z našich odborníků na divoké živorodky Libora Balnara, který zde se svými rybkami letos hostoval. Střední partie byla věnována zařízeným akvarijním setům, které bylo možno po zakončení výstavy odkoupit, a v jejich sousedství pak stála vitrína s výrobky firmy Dajana.
Třetí, nejmenší výstavní sál byl tradičně věnován expozicím teraristickým. Ve více než třiceti teráriích zde bylo vystavováno několik druhů plazů (cca třetina expozice). Letos dominovali především zástupci bezobratlých (brouci, pavouci, atd.).
V posledním, čtvrtém sálu Domu chovatelů pochopitelně nechyběl prodej vodních živočichů z více než šedesáti prodejních nádrží, o který se staralo několik členů mateřské organizace ve svítících světlemodrých nových tričkách s logem spolku. Dále zde bylo pro návštěvníky možno pořídit i vodní rostliny u stánku firmy Aqua Daho. V jejím sousedství nabízel zboží firmy DARWIN´S člen spolku Z.Friml. Každý kdo měl zájem mohl vybrat i z nabídky kaktusů J.Novotného či mražených pochoutek pro ryby od rodiny Chmelařových v prostoru nad točitým schodištěm. Ještě samozřejmě nesmím zapomenout na pátou místnost, sousedící s teraristickou expozicí, kde nabízela své zboží společnost Sírius z Hradce Králové.
Jak je skalní návštěvník rychnovských akcí v posledních deseti letech zvyklý, odpolední program byl zpestřen odbornými přednáškami pořádanými v obligátním kulturním městském středisku nad hlavním rychnovským náměstím. Moje maličkost byla však letos zaneprázdněna jinými povinnostmi a tak o této části programu stejně jako o společenském večírku, který byl spolkem pořádán v sobotu večer v prostorách Domu chovatelů, si nechte poreferovat raději od tam přítomného kolegy Martina, který vám toto dění v další části této reportáže velmi rád zprostředkuje. Jen bych chtěl ještě na závěr své části pro úplnou informaci dodat, že ve stosedmdesáti šesti výstavních nádržích zde bylo představeno úctyhodných 216 druhů, forem a variant ryb (z toho 13 studenovodních), nechybělo ani pět zástupců raků a krevet.
Jak správně píše petras, Miloš Kroupa již dlouhá léta pravidelně odchovává „P. reticulatus“, resp. P. orbignyi. Koneckonců o tom píše i Dr. Hofmann ve svém článku na AQUATABu http://aquatab.net/...
Neděle 17.10.2010
tomas.enderson
Je to možné, ale jestli se nepletu tak na akvárku s p. motoro byl štítek, že se podařil odchov p. Kroupovi, ale jak říkám už si fakt nejsem až tolik jistý na kterém akvárku to bylo.
Tak jestli je to jak píšeš ty, tak se omlouvám za tiskovou chybu.
Martin Honzejk
Neděle 17.10.2010
petras
Poznámka k odchovům trnuch M. Kroupy. Pokud se nepletu, tak odchoval p. reticulatus, p. motoro odchovavá např. ZOO Lešná.