Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Honzejk · 17.10.2010
· Sledovanost: 27623x
· Vytisknuto: 3588x Hodnocení: 5.67/6 (3x) · Odměněn: není
Martin Honzejk
... popisuje své pocity a zážitky následovně:
Prázdniny utekly jak voda, člověk pro samou práci a zaskakování za kolegy, zapomíná i na termíny vyznačené v kalendáři červeným zvýrazňovačem. Letos tomu však bylo docela jinak. Týden před výstavou Rychnovského spolku mi přišel mail od Romana Raka (Crayfish), že se letos na výstavě bohužel nesejdeme. No co nevadí, stejně tam bude dostatek dalších známých, se kterými budeme moc podebatovat, co se za ten rok, kdy jsme jen komunikovali přes net, odehrálo.
Ranní probuzení bylo krutější než v běžný pracovní den. Budík nastavený na pátou (běžně spinkám do šesti) jednoznačně ohlásil konec období vyspávání a hurá za volant. Je pravda, že trasa z Podještědí do Rychnova ubíhala velmi rychle a porce 170 kilometrů je pro mne standardní denní záležitostí. Navíc již od Turnova mi celou cestu zpříjemňovala tak hustá mlha, že člověk ani nemusel před radary brzdit, jelikož jel tak pomalu, že neměl šanci překročit dopravní předpisy. Kolem osmé hodiny konečně vypadla zajímavá hláška z navigace, už to nebylo jen odbočte vpravo nebo vlevo, ale jediná potěšující informace, kterou vám tento přístroj může poskytnout - "Dojeli jste na místo". Letos i díky tomu, že jsem si přivstal, jsem měl ještě i jedno místo k parkování volné a to přímo proti vchodu do Domu chovatelů. Co lepšího jsem si mohl přát?
Členové rychnovského spolku pilně pracovali na posledních drobnostech, které s výstavou souvisejí. V prodejních stanech se chystali prodejci a jejich zastoupení bylo jako vždy hvězdné, ale k tomu později.
Úderem půl deváté se otevřely brány výstavy a jako vždy slečny, které vybíraly vstupné (svou výší spíše symbolické), s úsměvem zinkasovaly, každého kdo jen prošel. Po loňské zkušenosti v prodejní místnosti jsem se rozhodl nejdříve nakoupit ryby a posléze si v klidu vychutnat výstavu. Mohu potvrdit, že to bylo dobré rozhodnutí, jelikož už půl hodinky po otevření praskala prodejní místnost ve švech a členové spolku, kteří prodávali svoje odchovy, nevěděli kam dřív skočit. Díky tomuto rozhodnutí jsem se ani tolik pak netlačit ve výstavních prostorách a měl jsem i dostatek prostoru na focení nádherných akvárií.
Letošní výstava dostála jedné změny, a to nejen díky pořadatelům, ale především i díky internetové anketě o hlavní téma výstavy. Letos to podle hlasujících vyhrály živorodky, i když jich nebylo vystaveno tolik, jako loni krunýřovců. To však nebylo na závadu. Akvária v horní místnosti, obsadily skutečné perly mezi těmito rybkami. Mimo stálic naší akvaristiky, kterými jsou mečovky (Xiphophorus helleri) a paví očka (živorodka duhová – Poecilia reticulata), tu byly k vidění i perly jako polozobánka Liemova (Nomorhamphus liemi), nebo plata Couchova (Xiphophorus couchianus). I ty rybky, které zná každý (mečovky a paví očka), zde byly k vidění v takových formách a vybarveních, které jen tak někde nekoupíte.
Ryby byly ve skvělé kondici a většině návštěvníků se ukazovaly na obdiv. U mne nejvíce vzbudily pozornost nádherné jihoamerické trnuchy, které zde byly zastoupeny hned třemi druhy (Potamotrygon reticulatus, Potamotrygon motoro, Potamotrygon yepezi). Cestou na přednášky se mi Jiří Němec pochlubil, že druhé jmenované se Miloši Kroupovi již povedlo i odchovat, ale letos bohužel ty právě jeho na výstavě nejsou.
Stejně jako vloni i letos se zde našel prostor pro výstavu různých terarijních chovanců. Mimo různých druhů hmyzu a pavouků, se zde nacházely i různé druhy hadů, ještěrek a želviček. Nejzajímavější bylo sledovat želvu žlutohnědou (Testudo graeca), která se stále snažila jako malý tank, projít skrz sklo terária a jít se podívat na další vystavované kusy.
Po prohlédnutí výstavy začalo klasické kolečko prohlížení nabízeného zboží v prodejních stanech na dvorku domu chovatelů. Stejně jako každý rok nechyběla firma Fytosel Jiřího Sýkory se svým sortimentem, pan Josef Koblasa nabízel krmení Easy Fish a reverzní osmózy, nechyběl ani Honza Burzanovský (Mlynář) se svojí monografií. Třešinku na dortu tvořila firma Exot Hobby, u jejichž stánku nechyběl stále usměvavý Jakub Suchánek. Ten letos přivezl do Rychnova mimo krmení SAK i první variantu led osvětlení, které se dá usadit do normální objímky místo žárovky. Jako hlavní sponzor výstavy firma Aqua – Daho nabízela svoje rostlinky přímo v prodejní místnosti rychnovského spolku. Jejich rostlinky byly jako vždy perfektně rostlé a v rámci výstavy za velmi zajímavé ceny.
Přednáškové odpoledne se konalo, stejně jako vloni, v přednáškovém sále vzdáleném necelých patnáct minut chůze od domu chovatelů. Letos už jen tematické zaměření přednášek slibovalo velmi krásný zážitek. O své cestě po velmi neklidné Kolumbii, přednášela Mgr. Zuzana Musilová. Oproti loňské přednášce pánů Hulmana a Ešpandra, se tato přednáška více zaměřovala na chytání ryb a to především rodu Andinoacara. Ten je stále dostatečně nerozčleněn na jednotlivé druhy. I na vědeckém poli je složité říci, které ryby jsou tím či oním druhem. Velmi profesionálně připravenou přednáškou, vtáhla Mgr. Musilová všechny posluchače do svých zážitků, ale hlavně i do problematiky Andinoacar.
Druhá přednáška byla na téma L – sumci. Jako odborník a přednášející byl na tuto přednášku pozván Milan Tichavský (Claro), i když na nedostatek svojí kvalifikace pro přednášení upozornil hned v úvodu přednášky, tak jeho výkon patřil k chloubám letošního setkání v Rychnově. Perfektně zpracované členění L – sumců a dokonalý přehled o potřebách jednotlivých druhů by mu mohl závidět nejeden i zahraniční chovatel. Přínosem této přednášky bylo nejen upozornění na potravní a životní nároky jednotlivých druhů. Milan také apeloval na chov těchto amazonských perel vzhledem k ohrožení jejich přirozeného životního prostředí. Asi nebudu jediný, který po vyslechnutí této přednášky, začal uvažovat o chovu přísavných sumců. Na závěr přednáškového odpoledne p. Hulman pozval všechny na večerní posezení.
Bohužel čas, který jsem mohl strávit v Rychnově, utekl jako voda a člověk po rozloučení se s přáteli musel sednout za volat a vyrazit domů, aby vypustil nové chovance do jejich nového domova.
Doufám, že s těmi, co jsem letos nepotkal, se sejdu nejdéle za rok při příležitosti 35. Rychnovské výstavy.
PS2: Děkujeme všem pořadatelům za nádhernou výstavu i podporu při přípravě této reportáže, včetně níže poskytnutých materiálů ve formátu pdf k volnému stažení. Mimo jiné zde naleznete katalog všech vystavovaných ryb a jejich vystavovatelů, včetně kontaktů na ně.
Jak správně píše petras, Miloš Kroupa již dlouhá léta pravidelně odchovává „P. reticulatus“, resp. P. orbignyi. Koneckonců o tom píše i Dr. Hofmann ve svém článku na AQUATABu http://aquatab.net/...
Neděle 17.10.2010
tomas.enderson
Je to možné, ale jestli se nepletu tak na akvárku s p. motoro byl štítek, že se podařil odchov p. Kroupovi, ale jak říkám už si fakt nejsem až tolik jistý na kterém akvárku to bylo.
Tak jestli je to jak píšeš ty, tak se omlouvám za tiskovou chybu.
Martin Honzejk
Neděle 17.10.2010
petras
Poznámka k odchovům trnuch M. Kroupy. Pokud se nepletu, tak odchoval p. reticulatus, p. motoro odchovavá např. ZOO Lešná.