Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Lukáš Nimberger · 15.3.2011
· Sledovanost: 37536x
· Vytisknuto: 3965x Hodnocení: 5.92/6 (12x) · Odměněn: není
Tyto jednotky zvou na výstavu školené a certifikované posuzovatele, kteří pracují v týmu. Celý hodnotící systém je postaven zcela jinak, než je aplikováno u nás. Nazvěme ho knock-out systémem, kde je užito definovaných chyb a na základě jejich závažnosti jsou ryby diskvalifikovány, tříděny do výstavních tříd a posléze vzájemně kontrovány dokud se nedojde k jednoznačnému vítězi. A to hodně obecně, samozřejmě je zde bodový systém pro jednoznačné určení vítězů. Tím je navíc ošetřeno záměrné podhodnocení kolekcí nebo bonifikace vlastních ryb. Nedochází tak ani k nepředvídaným výsledkům při sečtení bodového průměru, kde se mohou první příčky lišit i pouhým půl bodem, přičemž každá z vítězných kolekcí může svými rysy reflektovat standard trochu jinak, lépe či hůře, než místo druhé. Každopádně slavnostně i na výsledkových listinách jsou vyhlášeny pouze první příčky. Vzhledem k obrovskému počtu oceněných výstavních tříd je to docela rozumné a svědčí o tom i schopnost posuzovatelů projít přes 200 výstavních kolekcí během pár hodin.
Celá výstava je svátkem pro chovatele. Diplomy a ceny jsou předem nachystané, posléze signované a se slavnostním vyhlášením na místě předány umístivším se vystavujícím. Posuzovatelé jsou po celou dobu přítomni a jsou povinni a ochotni vystavujícím sdělit, proč jejich ryba není na prvních příčkách, co je potřeba zlepšit a jak na tom do budoucna zapracovat. Je zde tedy docela živo a vše se nese v duchu přátelské a velmi plodné diskuze.
Další postřehy z výstavy
Oproti českým výstavám nebyl diametrálně rozdílný jen systém hodnocení, ale i pojetí celé výstavy. Návštěvníci nemohli přijít až bezprostředně k bettáriím, ale byli od nich odděleni silničním zátarasovým plůtkem umístěným zhruba jeden metr od akvárií. V této úzké uličce se směli pohybovat jen členové spolku a fotografové. Důvod byl jednoduchý – v návalu návštěvníků by někdo dříve či později do stojanu upadnul a navíc by zde nebyl prostor pro organizátory, kteří téměř neustále manipulovali s rybami.
Rybám byla věnována velká péče. Hlídala se kvalita a teplota vody v průběhu celého dne. Neodmyslitelným standardem pro potřeby posuzování ryb jsou vyjmutelné a samostatně stojící kóje, jež je pak možné opticky oddělit odnímatelnými stínítky, aby temperamentní samci nebyli stresováni a vysilováni vzájemným imponováním si. Ty pak byly pořádajícími členy pravidelně odnímány, aby rybky návštěvníkům pěkně tancovaly.
Velmi důmyslným systémem probíhala také aukce ryb. Dražba probíhala 3x denně v předem oznámený čas a aby se organizátoři nezdržovali s rybami, o něž nebyl v danou chvíli zájem, byl zde připravený Wunschliste (list přání), na který návštěvníci napsali číslo nádrže kýžené ryby, a jen tyto byly podstoupeny v aukci. Bettárium pak bylo ze stojanu vyjmuto a vloženo do speciálního osvětleného boxu, uvnitř něhož byla po stranách vlepena zrcátka a zezadu nádržku snímala kamera, která byla připojena k dataprojektoru, ze kterého byl obraz přenášen na plátno zavěšené vysoko nad hlavami návštěvníků, jejichž koncentrace v době aukce by se dala přirovnat k městské hromadné dopravě ve špičce. Velice chytrý nápad, jak mohou vidět imponující rybu všichni a snadno. Aukce byly velmi živé a lidé standardně licitovali nad částky 30 EUR. Vůbec za nejvyšší cenu 70 EUR byl vydražen vítězný samec, který byl po soutěži prodáván v páru se samicí.
Další zajímavostí z propozic standardu IBC je, že vyvolávací cenu určuje sám chovatel. Ta se odvíjí od optické kvality ryby a v neposlední řadě také genofondu a potencionálních dispozic do dalšího chovu. Výtěžek z aukce se v určitém poměru dělí mezi chovatele a pořádající spolek, přičemž pořadatel z toho pro velký zájem stále profituje a pro chovatele je to příjemná motivace vystavovat.
Vítěz
Absolutním vítězem se stal chovatel z Indonésie se svým vícebarevným Halfmoon samcem. Byla to skutečně vitální, krásně stavěná a rostlá ryba, která nepůsobila dojmem příliš mladé ryby ani starého jedince, jež do měsíce neunese své závoje. Rybka zaujme jistým způsobem půvabnou kresbou zvanou Grizzled – jde o skvrnité (grošované), popelavé až šedavé iridescentní zbarvení na bíle zbarveném těle a ploutvích. Tělo i ploutve musí mít stejně skvrnitý odstín po celé své ploše. Ideální je 50% poměr iridescentní barvy prolínající se s bílou. Tato kresba je standardizovaná jako vlastní barevná třída a vylučuje prezenci třetích barev. Právě pro tu třetí - červenou, byla rybka tedy klasifikována jako vícebarevná, kde je kladen důraz na jistou pravidelnost barevného vzoru a silně kontrastní barvy, respektive by mělo jít o vzájemný průnik jiných barevných tříd definovaných standardem nebo nově vyšlechtěnou či jinak neobvyklou kresbu. Věřím, že by si každý návštěvník podle svého vkusu v záplavě tak krásných ryb našel svého šampiona s konstatováním: Tohle je ta nejkrásnější ryba, ta měla vyhrát! Tomuto syndromu subjektivního nadšení z fantaskních bojovnic se musí posuzovatelé vyhnout a zaměřit se na kritéria definovaná standardem. A i když to není z našich fotografií patrné, tento samec to splňoval ve všech směrech. Nejen že vyhrál ve vlastní třídě, navíc získal ještě ocenění nejlepší variety "Halfmoon Single Tail Male" a na body celkově nejlepším samcem výstavy "Best of Show Male".
Závěr
Při zaslouženém odpočinku na lavičkách u stánků s občerstvením jsme zdálky pozorovali entuziasmus všech zúčastněných organizátorů a prodejců, kteří vše ochotně předváděli a vysvětlovali a jejichž odměnou bylo obrovské zaujetí návštěvníků celým obsahem veletrhu Aqua-Fisch. Ten tedy rozhodně stojí za to vidět! Na jednom místě si jistě najde každý to své, a i když nejspíše člověk nestihne pozorně projít úplně všechny stánky a shlédnout prezentace, zanechá v něm atmosféra tak obrovského místa plného úžasných krás a lidí se společným zájmem mnoho hezkých vzpomínek.
Kupodivu ta zahraniční akvaristická scéna není ani tak nedosažitelná pro běžného akvaristu, jak by se mohlo zdát. Kolektiv přátel rychnovských akvaristů to zvládl i s návratem v průběhu jediného dne. My jsme zde strávili celý víkend. Sice by to vydalo na vlastní příběh, ale ubytování i hospodu, ve které jsme se každý den s přáteli scházeli, jsme nakonec našli po telefonické domluvě a to i bez GPS. Zúčastnění se smějí… ;-) Doufáme, že se sem příští rok opět vydáme a třeba i ve větším počtu s nějakým reprezentativním příspěvkem do soutěže od našich chovatelů.
Další plánované výstavy bojovnic podle regulí IBC
International Betta Contest der Kampffischfreunde
6. - 8. května 2011, Dortmund - Německo
KampffischFreunde.de http://www.kampffischfreunde.de/...
V následujících galeriích se můžete podívat na vybrané snímky, které dokreslují nejen atmosféru výstavy bett, ale akci jako takovou, která již tradičně patří mezi ty, které stojí rozhodně vidět.
GoGo: rádi bychom se podívali na soutěž v Itálií - v Rancu. Pořadatele jsme potkali ve Friedrichshafenu a jelikož je to jejich první výstava pod hlavičkou IBC, tak jsme zvědaví, jak se s tím ti kluci italští poperou :)
Středa 16.3.2011
krab
Jenom by mě zajímalo o jaký druh raka se jedná na obrázku č.12 od autora: Ines Schroeder.
Jinak moc krásné fotky.
Úterý 15.3.2011
GoGo
Děkuji, i to okolí města vzducholodí je zajímavé na ty další akce kromě výstavy samotné. Děkuji i za přehled těch betích soutěží, aspoň si člověk udělá představu, co vše se kde odehrává. Pojedete se tam někdo na některou podívat?