Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 14.2.2009
· Sledovanost: 25365x
· Vytisknuto: 4613x Hodnocení: 5.82/6 (17x) · Odměněn: není
Drobné lagunky
Odlivem na hřebenu útesu, který vyčnívá nad hladinu oceánu, vznikají malé i větší lagunky, jezírka, či prolákliny rozmanitých tvarů a hloubek. Zde jsou po dobu několika hodin, než zase přijde příliv, uvězněni nejrůznější živočichové i rostliny. Někdy si stačí jen sednout na bobek a pozorovat cvrkot ze shora.
Mnohem hezčí je pohled pod hladinou. Stačí maska a šnorchl. Vápencová skála je nesmírně členitá, plná kouzelných zákoutí, převisů a jeskyněk. Na dně je zářivě bílý písek, jindy zase korálová drť či úlomky větších korálů. Do toho někdy rostou různě barevné řasy, jež díky velmi vysoké intenzitě slunečního svitu a množství rozpuštěných plynů v příbojové turbulenci prosperují. Skrývá se tu drobný potěr i běžné korálové rybky, které nežijí v symbiose se sasankami či korály.
Pro mne tenhle svět otevřel úplně jiný pohled na možné podvodní biotopy. Umíme si představit různé sladkovodní biotopy, rostlinná či klasická mořská reefová akvária. Tohle je úplně něco jiného a v umělých podmínkách mořských nádrží asi velmi složitě technicky uskutečnitelné. Velmi vysoká intenzita světla, křišťálově čistá voda s velmi vysokým obsahem vzdušných plynů, o kterých se neustále stará příboj. Ten zároveň plní funkci extrémně účinného odpěňovače, který odbourává z vody škodlivé biologické látky.
Někomu může stačit se procházet po pevném podloží. Je nutno si ovšem dávat pozor na nerovnost terénu. Velice lehko může noha zapadnout při neopatrném kroku do ostré pasti. Obuv je zde nutností. Nejenom že i mrtvý korál je neobyčejně ostrý, ale jsou zde vyplaveny ostré ježovky, které se tu velmi hojně vyskytují.
Můžeme se kochat i různými vyplavenými hvězdicemi a lasturami. Ale pozor! Stejně jako v Egyptě, i Keňa legislativně zakazuje vývoz jakéhokoliv biologického materiálu, včetně schránek mrtvých jedinců. Beach boys vám přesto budou nabízet, abyste si od nich něco koupili. To, že z toho můžete při odletu mít starosti, už je nezajímá. Důležité pro ně je, aby získali nějaký ten peníz.
Vzpomenu-li si na poznatky získané z pobytu, musím říci, že mne pobavil zákon, zakazující pod vysokou pokutou až uvězněním čůrat na otevřeném prostranství. Pochází nejspíš z puritánské doby anglického kolonialismu. Pravděpodobně platí reálně jen ve městech, protože si neumím představit, jak to praktikuje místní obyvatelstvo žijící v savaně. Ale to jsem trochu odbočil.
Procházky i pozorování života na korálovém platu je nezapomenutelným zážitkem, který je srovnatelný i s potápěním do větších hloubek s přístrojem. Světelné podmínky jsou v hloubce do 2-3 m pro podmořské focení ideální. Díky žhnoucímu rovníkovému slunci se obejdete bez nutnosti používat blesk. Fotky tak vypadají naprosto přirozeně, bez ostrých a tvrdých stínů nebo přepálených míst. Lze používat i časy 1/125 či 1/250 sec při ještě dostatečně vysoké cloně, aby snímky rychle plovoucích rybek byly ostré ve velké hloubce ostrosti.
Dneska se s vámi loučím a připravuji další dva díly – z přístrojového potápění a z návštěvy mangrovníkových porostů, která byla kromě safari největším zážitkem mého pobytu v Keni.