Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Martin Rose · 24.8.2005
· Sledovanost: 32837x
· Vytisknuto: 4556x Hodnocení: 5.67/6 (3x) · Odměněn: není
Krásně zbarvený pár X. variatus s „Delta“ hřbetní ploutví.
Pro mezinárodní soutěž bojovnic Betta splendens byl vyhrazen speciální stojan, který umožňoval odstranění stínících přepážek a hodnocení temperamentu ryb.
Posledním trendem ve šlechtění bojovnic je forma se zdvojenou ocasní ploutví nebo forma s volnými paprsky ploutví, tzv. „crowntail“. Všechny typy oploutvení, tj. s krátkou, s praporovou, s kulatou a dvojitou ocasní ploutví se chovají v různých barvách nebo barevných kombinacích (na záběru je žluto-černý crowntail, favorit soutěže)
V původní domovině bojovnic (Thajsku, dříve Siamu) je jejich šlechtění dlouhou tradicí. Některé šlechtitelské snahy směřovaly k co největší agresivitě a odolnosti ryb chovaných pro zápasy, jiné se zaměřily na krásu barev a tvarů.
Dnes pochází mnoho ryb prodávaných v Evropě k importům z Asie. V pěstírnách v Thajsku a Indonésii jsou samci chováni ve skleněných dózách nebo lahvích, každodenně je jim vyměňována voda, jsou pravidelně krmeni a tříděni. Blízkost jiných samců a časté imponování napomáhá vývoji mohutných ploutví.
Část vystavovaných bojovnic se po ukončení soutěže vydražila zájemcům
Na koho se nedostalo, mohl si koupit alespoň běžné (přesto velmi krásné) závojové formy prodávané v kelímcích.
Zájemci o šlechtění a vystavování bojovnic měli možnost zúčastnit se v pátek večer přednášky zahraničního hosta a posuzovatele Holma Arndta. Přednáška shrnula současné informace o výchozích přírodních formách, o chovatelských standartech, o genetických pravidlech při křížení jednotlivých forem nebo při zpětném křížení s divokou formou. Závěr přednášky byl věnován historii chovu bojovnic v Německu. Osobně jsem doufal, že se přednášející zmíní o letos nově popisovaném druhu Betta stiktos patřícímu ke skupině „splendens“, který by mohl vzhledem k pravděpodobnému plodnému křížení s ostatními třemi druhy přinést zajímavé možnosti z hlediska šlechtění nových barevných forem bojovnic (křížení B. splendens s B. imbellis, resp. B. smaragdina je v Thajsku poměrně běžnou praxí a má kořeny ještě v dobách největší obliby rybích zápasů). Holm ale patrně nechtěl komentovat dosud nepublikované informace o novém druhu.
Holm Arndt je členem IGL (mezinárodní organizace chovatelů labyrintních rybek), je autorem současného standardu šlechtěných bojovnic, pravidelně se účastní výstav i soutěží a patří mezi velké popularizátory této u nás zatím nepříliš rozšířené disciplíny. Na záběru si právě zkouší klubové tričko plzeňských akvaristů.
V pátek večer se účastníci akce ubytovaní v areálu setkali v přednáškovém sále, kde došlo k předání pohárů vítězným soutěžícím.
Nad gulášem a plzeňským jsme pak dlouho do noci debatovali o výstavě, rybkách, o akvaristice vůbec, došlo i na zábavné historky z našich akvaristických začátků…
Díky dobře zorganizované akci plzeňských akvaristů se oživily staré přátelské vztahy a navázaly se nové. Když uvážím, že současná existence plzeňského spolku trvá pouhých pět let, jsou dosažené výsledky spolku opravdu úctyhodné. A to kromě tradičního „Akvaristy Plzeň“ pořádá spolek ještě jarní „Den cichlidářů“ a letos i „Akvaristický podzim“.
Nakonec musím zmínit i ročenku spolku, kterou spolek k této příležitosti vydal a ve které je (kromě několika zajímavých článků o rybách a o historii spolku) především možné najít zmiňované standardy pavích oček, živorodek rodů Xiphophorus a Poecilia a také standard bojovnic Betta splendens. Součástí standardů jsou kresby „ideálních“ ryb.
Poděkování za zorganizování výstavy a soutěže Akvarista Plzeň 2005 si zaslouží především ředitel výstavy přítel Karel Pšenčík, předseda spolku př. Vladimír Protiva, př. Jaroslav Mühlbacher, př. Dušan Habada a př. Jiří Černoch.