Používáme na této webové stránce svoje i partnerská soubory cookies. Bez těchto malých textových informací naše stránky nemohou správně fungovat. Klíknutím na OK nám dáte svůj souhlas k jejich ukládání. Odmítnout některá je můžete v nastavení.
Autor článku: Roman Rak · 31.10.2010
· Sledovanost: 64035x
· Vytisknuto: 7948x Hodnocení: 6/6 (11x) · Odměněn: není
K přípravným akcím patří koordinace s Botanickou zahradou, přesvědčování soutěžících a neustálá komunikace s nimi, výběr a opět získávání kvalifikovaných hodnotitelů, přípravy nových nádrží a stojanů (od projekce až po jejich materiální realizaci), řešení, kam všechno tohle (ideálně bez nákladů) uložit mimo období samotné výstavy, logistika "návozu" a stavby výstavy (kdo, kdy co bude stavět a připravovat), jaké ryby kam přijdou, zajistit, aby se vystavované exempláře druhově neopakovaly apod. Samozřejmě to je i o úřadech (Ochrana životního prostředí, městský úřad, veterinární správa), jak zabezpečit v řeči IT "Disaster Recovery Planing", tj. co s případnými uhynulými živočichy, náhradními nádržemi, vodou, apod.
Jen tato úvodní kaskáda byrokratických příprav, které žádný návštěvník nevidí (a jsou mu pochopitelně úplně lhostejné) zabere běžně poctivé dva měsíce. Ale ani potom tato práce nekončí. Je potřeba nasmlouvat veterinární dozor pro přejímku živočichů, potvrzení a prohlášení od zahraničních chovatelů o bezinfekčnosti jejich chovů, zajištění kafilerních boxů a jejich zpřístupnění určeným organizátorům, vytvoření "suchého" zázemí pro hodnotitele a později pro chovatele a mezinárodní návštěvy. Je nutno zajistit občerstvení, restauraci, ubytování, atd., atd.
K tomu ještě propagace a medializace, letáky, weby, pozvánky. Komunikace se sdělovacími prostředky, novináři a reportéry, zajištění správně načasované publicity na správný okamžik, aby se na výstavu přišlo podívat co nejvíce lidí.
To všechno se musí stihnout včas. Hodnocení soutěžních ryb začíná den před otevřením výstavy, takže instalace nádrží musí začít s takovým předstihem, aby se ryby navezly alespoň 24 hodin před samotným hodnocením a měly čas se z transportu "vzpamatovat", zvyknout si na nové prostředí, pěkně se vybarvit.
K té době musí být nádrže kompletně připraveny a správně vytemperovány, stejně jako skleníky (v době přípravy výstavy, ještě než se začalo topit, byla pro zajímavost teplota v noci uvnitř výstavních prostorů kolem 12-14 °C).
Fyzická realizace výstavy
Stavba výstavy začínala už v sobotních ranních hodinách (otevření pro veřejnost bylo ve čtvrtek následující týden). Přibližně ve stejnou dobu, jako se otevírají brány rychnovské výstavy, která těsně předchází akci v botanické zahradě.
Vynosit fundus (stojany a nádrže) pro halančíky a živorodky ze sklepa, kde je uložen od loňského roku. Stejně tak nádrže poskládané v lepenkových krabicích, krycí skla, lišty, rozvody vzduchu, elektřiny, atd.
Ne všechno se však vejde do malé sklepní místnůstky pod tropickým skleníkem. Větší, stolitrové nádrže, které se používají pro exhibice terčovců nebo skalárů, stejně jako příslušné stojany a veškerá související akvaristická technika se přivážejí. Naložit a zase vyložit, to samé po ukončení výstavy. Každá nádrž projde rukama několikrát.
Vše vynosit, rozbalit, umýt, postavit na stojany, napustit vodu. Dokončit "kapotáž" nádrží, tj. přikrýt je zepředu a seshora, aby se skryla technika. Nechalo by se dlouho, dlouho vyprávět, co to znamená fyzicky připravit výstavu od soboty až do jejího otevření.
Umytí jedním člověkem stovku nádrží nebo jejich napuštění trvá nějakou dobu. Naštěstí vždycky někdo pomůže nebo vystřídá. Změna druhu práce je žádoucí, jinak je to "na zblbnutí" a velmi pomalu to ubíhá. Práce ve skupince je vždycky zajímavější a člověk se dozví i spoustu zajímavých informací.
Každý klub - jeho členové - se primárně věnuje své části výstavy. Nakonec si ale stejně všichni pomáhají, protože lidí není nikdy dost a termín výstavy se neúprosně blíží. Čím blíže k zahájení, tím více lidí by bylo potřeba.
Je to taky o důvěře, spolehlivosti, schopnosti dokázat držet svůj slib mezi členy pořádajících spolků.
Tak teď mě to dvakrát mrzí, já hlupec jsem si jen přečetl Botanická zahrada a marně jsem to hledal v Tróji, omyl jsem tenkrát zjistil samozřejmě pozdě:-)))
Sobota 6.11.2010
Semtex
...nejde mi o web soukromníků, ty sem našel, kontaktoval...
.... ale aby Asociace na vysoké úrovni nebyla na webu.......
... knížky jsou jistě přínosem, ale už jsou staršího ražení a jistě tam nebude vše co mě zajímá...
... například standardy, kriteria podle kterých se hodnotí, jak pak taková špičková ryba vypadá atd.
Možná se nadšenci scházejí, ale ne vždy je možnost se s nimi sejít (ať z důvodů vzdálenosti, pacovním či osobním vytížení....). Já napřiklad jsem rád, když se dostanu na chvilku na Brněnskou burzu. Vím, mohl by tam být např. pan Bojanovský.
Taky ne každý chovatel má zájem se nějak vybavovat. Znám několik velkochovatelů co na žádné akce nechodí a nějaké sdružování je nezajímá.
Nedávno jsem se dozvěděl, že kousek odemne jeden chovatel bydlí, ale protože se nikde nijak neprezentuje, nemám ponětí že existuje.
A je to škoda, potencionální zájemci pak i zbytečně nakupují od cizáků. Konec konců je to jejich věc.....
Sobota 6.11.2010
Crayfish
Když srovnáme počet zájemců o halančíky u nás a v německy, anglicky či francouzsky hovořících zemích, je jasné, že i tam bude na webu více informací. Ono dělat aktivně rybky a zároveň vést svůj osobní nebo klubový web není zase až tak jednoduché znalostně i časově, takže někdy kovářova kobyla chodí „bosa“.
Myslím si, že web není vždy všechno, i když je to ideální, když člověk z teplíčka domova dostane na zlatém podnosu přesně ty informace v podobě nádherně textově i obrazově zpracovaného článku apod.
Určitě se halančíkářské kluby či nadšenci pravidelně scházejí a vyměňují informace a rádi mezi sebe vezmou nového zájemce. Pak jsou dvě knížky v češtině, které se dají myslím ještě v normální distribuční síti sehnat, a to: http://aquabooks.cz/... , http://aquabooks.cz/... . Ta první rozhodně stojí za to!
Sobota 6.11.2010
Semtex
Zhruba před měsícem jsem se začal okrajově zajímat o Halančíky. Začal shánět něco informací, ale byl jsem celkem zklamán, když jsem zjistil, že webové presentace u nás jsou bídné. Našel jsem Osobní stránku GAGALa, bohužel zhruba 2 roky bez aktualizace. Ale i tak jsem jej kontaktoval a získal základní informace. Přes Aquabid našel pana Růžičku a získal něco málo jiker, další rady do začátku a odkaz na jeho osobní stránky. Bohužel poslední aktualizace jeho stránek též víc jak dva roky stará.
A teď oslavovaný ČHK, jistě dělají pro osvětu hodně, nebo alespoň někteří jeho členové, jako například v Brně na burze byla malá výstavka několika Halančíků.
Těšil jsem se jak budu hltat informace z oficiálních stránek ČHK ale ejhle, chyba lávky www.killi.cz jsou mrtvá.
Nu což, musím se obrátit na zahraniční web....a tam to žije. Je škoda, že jinde to jde a přitom nejsou na taktové úrovni v chovu Halančíků jako (podle autora jsme velmoc v chovu Halančíků) u nás. Je to škoda, když se někdo chce dostat k informacím, obzvláště v oboru kde jsme na vysoké úrovni, ale se slzou v očích je třeba se obrátit na cizáky.
Čtvrtek 4.11.2010
To-Chu
Jen k té výtce ke standardu IKGH v reportáži... Sluncem osvětlené rybky určitě jiskří na oko mnohem víc, ale v případě soutěžní výstavy se statusem mezinárodního mistrovství budete dělat co, až přijde mrak, bude pršet a celý den bude zataženo? Jak jsou natočené soutěžní nádrže, jak dlouho a v kolik hodin na tyto nádrže optimálně svítí slunce než popojde? Kde je vystavěná zbylá část výstavního fundusu, že tím zaručíte stejné přirozené osvětlení pro ryby v jiné opačné části výstavních prostor nebo z druhé strany stojanu po 3 hodinách posuzování. Toť moje postřehy co se denního osvětlení týče. Tuším, že v Ostravě (ČKG) výstavní nádrže osvětlují ze se směru od posuzovatele (teda když ještě fungovali). Osvětlení není položeno přímo na nádržích, tak jako v Plzni nebo jinde, takže ryby jsou osvětleny přirozeně a jednotně, což podle mě zaručuje optimální podmínky pro posouzení všech kolekcí v průběhu celého dne. Pokud by toto bylo dodrženo na všech výstavách, jak je definováno, tímto výsledky ze všech výstav získávají určitý společný jmenovatel pro celková hodnocení mezinárodního soutěžení. Nevím, jestli to bylo v botanické osvětleno i zářivkami, jen si myslím, že definice umělého osvětlení je na místě. Více do toho nevidím a guppy nedělám :)